| valentin2002 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi iau o imprimanta si nu știu dacă sa iau inkjet color sau laser monocrom! Cei care au imprimanta, cât de des imprimanta color? Ma gândesc ca una laser ar fi mai eficientă...

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am luat un HP Tank. Avantaje: schimbi foarte rar cartusele daca tragi macar o pagina sptamanal. Poti face poze si color. Incarcarea se face usor. De peste 2 ani de cand am luat-o n-am consumat nici cerneala din rezervele originale. Cele cu laser sunt mai greu de incarcat si daca nu te pricepi trebuie sa duci cilindrul in service.
Recomand HP Smart Tank 500 All-in-One.

| valentin2002 explică (pentru Salontanul):

Cea Nerverstop de la HP nu are problema asta cu toner-ul, ca se completează ușor... nu știu sigur cât voi folosi printarea color si d-aia sunt in impas... Dar cred ca pana la urma o sa iau una monocrom, ca pentru documentele de care am nevoie în general e fix ce trebuie! Va mulțumesc mult oricum pentru răspunsuri! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii cum e vorba aia "laser frate"
nu am folosit niciodata imprimanta color, iar inkjetul tine... maxim 100-150 foi pe cand la laser schimb tonerul odata la 1000-1500 pagini

| GabiDumitrescu a răspuns:

Laser, clar.

| Mirel4412 a răspuns:

Laser clar. Am luat acum 3 ani o imprimanta smart, cu touchscreen si wifi, dar care targea 100 de foi si cartusul era 80 lei...

Asa ca am mai dat 350 lei pe o imprimanta sh (noua era 500-600)Brother care trage 2000 de foi cu un cartus, si le trage foarte repede.

| BabaOarba a răspuns:

Pricipalul avantaj al laserului cred ca e faptul ca oricat timp e nefolosita imprimanta, nu ai batai de cap ca la inkjet unde se usuca cerneala si nu se mai pot folosi cartusele.

| valentin2002 explică:

Va mulțumesc! Cred ca o sa o iau pe cea de la HP, Neverstop!