| eusuntcipi a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un iPhone XR prin buy back, avand un iPhone 6s Plus in stare perfecta. Am fost cu el la magazinul respectiv dar mi-au zis ca nu stiu cat sa-mi faca reducere la telefonul pe care vreau sa il cumpar. Voi cat credeti ca mi-ar face reducere? Telefonul fiind in stare perfecta.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

O reducere foarte mica, programurile buy-back nu prea merita in anumite cazuri.
Iphone 6s plus daca il vinzi tu separat vei lua mai mult pe el decat iti va oferi vreodata reducerea aia.
Sfatul meu este sa il pui pe olx sau orice alt site sau grup de vanzari pe Facebook, il vinzi si pui diferenta si iti iei iphone-ul.
Programul buy-back merita pentru device-uri nefunctionale sau foarte vechi care nu merita reparatia sau cumpararea lor.
Succes!

| eusuntcipi explică (pentru Evolution):

Am inteles, atunci asa am sa fac!

| Bizon95 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Verifica pretul la iphone 6s pe OLX inainte de buyback
in general ofertele de genul asta sunt numai ca sa iti ia fata, nu dau foarte mult pe el insa nici nu se uita in ce stare e, atat timp cat e intreg si porneste, ori unul in stare impecabila foarte probabil ca poti sa il dai mult mai bine pe OLX

| eusuntcipi explică (pentru Bizon95):

Am fost iar la ei si mi-au zis ca imi ofera 600, desi cred ca il dau pe OLX macar cu vreo 900, la pretul asta il dau toti pe acolo.

| Bizon95 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Da, stiu un prieten care s-a dus cu chestia asta cu buyback-ul si s-a uitat doar ca e intreg, nu i-a cerut incarcator si nimic, iar telefonul nu mai mergea bine, din cauza asta nu vroia sa il vanda pe OLX

insa in perfecta stare, nu merita buyback-ulwinking

| Wr3nch a răspuns:

Poate vreo 500-600 de lei.