| SângeDeAnonim a întrebat:

Salut, vreau sa vand niste produse pe olx dar nu stiu care varianta sa o aleg dintre a trimite prin posta,sunt multe optiuni dar una care sa fie rentabila ca si pret dar si ca siguranta pentru cel care tirmite care ar fi? Multumesc, funda

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poșta cu ramburs e in regula, Cea mai in regula!

| xerxes1 a răspuns:

Daca ai timp de pierdut, Posta Romana este cea mai buna optiune.
Daca te grabesti alege un curier.

| ziftode a răspuns:

Posta e cea mai ieftina si... functioneaza

daca alegi un curier, trebuie o apreciere a pretului, daca incluzi pretul curierului in pret s-ar putea sa nu se mai vanda, daca il pui separat e posibil ca unii sa nu observe, dar sa te taxeze dupa aia pe site, sau il platesti tu si iti scade din banii pe care ii primesti pentru produs...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu vad absolut niciun avantaj in a folosi posta. probabil stii tu niste secrete de crezi ca e cea mai in regula.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei un pic mai ieftin dar fara nicio siguranta atunci posta.
Vrei ceva mai scump dar servicii mult mai ok, inclusiv nu te mai deplasezi tu nicaieri atunci orice curier decent

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Prețul e cel mai mic. Pachetul ajunge in 2-3 zile (adevărat nu în aceeași zi) dar ce contează asta când vinzi un produs și cumpărătorul nu e dispus să plătească transportul. Deci nici un secret campionule. Prețul dictează în cazul ăsta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nicidecum, daca pretul ar dicta atunci curierii ar da faliment... si ca sa vezi curierii de pe piata abia fac fata iar posta e in pragul dezastrului. Oare de ce?

Oare pentru ca nu pierd pachetele in ritmul postei?
Oare pentru ca livreaza acasa?
Oare pentru ca iti aduc rambursul acasa?
Oare pentru ca nu trebuie sa stai la cozi de doua ori daca vrei sa vinzi ceva si pe urma ajungi fata in fata cu o tanti extrem de sictirita?
Oare pentru ca cei de la curier au ideea ce inseamna o plata cu cardul?
Oare pentru ca dureaza 24 ore si nu 5 zile?

Eu zis ca nu pretul dicteaza. Nu pentru mine, si nici pentru sutele de mii de oameni care folosesc curierul si nu posta.

| SângeDeAnonim explică (pentru suntserios):

Dar la un produs care nu are o valoare de peste 100 lei nu cred ca iti convine ca sa platesti jumtate din pretul produsului vandut pentru curierat si 30% e mult

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Ai pus vreun pachet la posta română? Ai stat la coadă? Ai pierdut vreun pachet? (adică ți-au pierdut ei vreunul?) Nu ai primit desăăgubire? Pot să răspund eu? NU. Atunci care-i polemica compionule? Deții Fan-Curier? Zic să-l lăsăm pe SângeDeAnonim să facă cum dorește.

PS "Eu zis ca nu pretul dicteaza. Nu pentru mine" - Io n-am banii tăi! Pa.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SângeDeAnonim):

Sa nu exageram, nu costa 50 lei sa trimiti ceva prin curier. In fine, daca vrei sa alegi posta, e alegerea ta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Am stat la coada de prea multe ori la posta ca sa mai calc pe acolo.
M au frecat la cap o groaza cu un pachet desi era cu plata ramburs si le am arata si mail ul cu comanda pe simplu motiv ca nu aveam viza de flotant pe buletin.
Am asteptat un colet din UE 2 saptamani dupa ce a trecut granita in Romania sa ajunga pana la mine, desi pana la granita facuse 2 zile.

Si despagubire la posta? loool, nici nu cred ca a primit careva vreodata.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Sa nu mai zic de sictirul functionarilor de la posta. Chiar si triplu sa dau nu le mai folosesc serviciile doar din motivul asta

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Sa nu mai zis de saracul curier care acum 3 saptamani a carat ditai covorul pana la etajul 8 pentru mine happy