| Moarcas_Cosmin-Ionut_1995 a întrebat:

Wish este un site bun de pe care poti sa comanzi cu incredere? Sau e o vrajeala? Am vazut reduceri prea mari si unele obiecte gratis de aceea intreb.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Wish nu este un magazin online ci o aplicatie care iti pune la dispozitie niste magazine. Asa ca unele pot fi si cu pacaleli, altele nu. Depinde cum nimeresti.
Exemplu: http://bit.ly/2tJCAVv
Sus in dreapta gasesti: Sold by Tailor_made. Tailor_made este un magazin.

| Wr3nch a răspuns:

Wish e un site de produse chinezesti. Daca ciesti atent spune clar ca e copie.

| LPCTSTR a răspuns:

Chinezarie la greu!
Nu face prostia sa cumperi de acolo!

| alina2k18 a răspuns:

Site chinezesc cu prostii care nu merita nici dolaru ala de il cer.

| CevaChestiosenie a răspuns:

Este cea mai mare vrajeala. nu iti recomand sa cumperi de acolo. uita-te pe Youtube la clipuri cu oameni care au cumparat de acolo. de multe ori sunt chinezarii care imita produsul din imagine

| doctorandus a răspuns (pentru CevaChestiosenie):

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

Si, da, exista unele escrocherii pe el, am cumparat niste stickuri USB de 2 TB si sunt fake, dar am primit toti banii inapoi fara sa fie nevoie sa le trimit inapoi.

| ferret a răspuns:

Eu am comandat de pe Wish. Unele lucruri au fost ok, altele nu meritau nici macar 1$. Ideea este ca fiind un site cu majoritatea produselor chinezesti, produsele sunt pe masura preturilor: adica de proasta calitate. Sa nu te astepti ca hainele sa fie de calitate sau acelasi material pe care il vezi. In primul rand uita-te mereu la review, la poze. In al doilea rand, daca scrie ca un produs este gratis, nu este. Uita-te mereu la descriere, pentru ca de obicei transportul costa 2-3$ sau mai mult.