| Costelus710 a întrebat:

Salutare, am comandat un pachet de pe Alliexpres (niste pantaloni) cu o valoare de 14$, dar având o reducere prețul a ajuns la 9, 11$. Astăzi am primit un mesaj că trebuie să mă duc să-l ridic de la poștă (ceea ce nu mi s-a mai întâmplat deși am mai comandat și de sume mai mari și mi-au venit acasă) și trebuie să am la mine factura tranzacției + dovada plății tipărite.
De ce credeți că s-a întâmplat asta? Și cum o pot rezolva? Va trebui sa fac screenshot la factura de pe Alliexpres și s-o tipăresc la un xerox?

Mulțumesc, dau funda!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Va trebui sa tiparesti /copiezi direct factura primita.
O descarci si copiezi pe un stick de memorie USB, o duci la un calculator care are imprimanta si o tiparesti.
Majoritatea centrelor de copiere pot face asta.

| Costelus710 explică (pentru Bula):

Pai ce factură? Că singura chestie care poate fi luată ca o factura e aceea din Alliexpres care îmi arată când am făcut comanda, prețul etc...
Sa fac screenshot la aceea și apoi s-o tipăresc?

| Bula a răspuns (pentru Costelus710):

In acest caz da, poti face un screenshot, pentru justificare DAR trebuie sa se vada foarte clar calea de acces exact la produs (pentru a se putea controla).
Cel mai bine este sa ai salvata /tiparita si pagina (cu toate componentele html aferente), din browser (save as + print).

| Violleta2022 a răspuns:

Screen-shoturile sunt pentru tine, nu pentru cei de la vama, ca nu poti sa le lasi telefonul acolo
Este nevoie de o hartie printata cu factura si chitanta, ca ei sa le ataseze la dosar, ca dovada ca te-au verificat.

| Costelus710 explică (pentru Violleta2022):

Aha, și crezi că îmi vor cere să plătesc ceva in plus?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costelus710):

Nu cred ca vor sa platesti nimic, doar o verificare aleatoare.

| Panamax a răspuns:

Nu exista o regula.Am primit pachet acasa dar am si fost chemat la posta din oras si o data la cea vamala pentru un pachet de 5 $.
Nu am platit nimic, dovada o poti avea si pe telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai selectat tu asta când ai făcut comanda.