| ElvisBugiugan94 a întrebat:

Salutare. As dori sa cumpar de la un vanzator un mackbook pro 16 inch 16gb ram cu 8 Tb memorie la 6500$, el in magazin valoreaza 9000$, credeti ca as avea posibilitatea sa il vand mai departe cu 7000$?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu as face o astfel de tranzactie sa iei mai ieftin sa dai mai scump pe ceva luat de la un vanzator fizic, ce garantie iti va da la device? sunt niste chestii de luat in calcul

| sierra1 a răspuns:

Dacă găsești unul și mai fraier; da, deși e puțin probabil

| relian a răspuns:

Ce spui tu nu este la magazin, nici macar la magazinele Apple, ca sa ai ce cauti tu trebuie sa customize acel laptop, asa sa il cumpari direct din magazin nu gasesti.
La Apple costa 7250$, dar cu toate ce au ei de top, deci nu doara cu ce aratu tu, cu procesor 2.4 Ghz 8 core gen 9a, 64 GB memoria, video AMD radeon pro 5600 M 8Gb HBM2 si 8 TB SSD, astea sunt ce au Apple mai bun si poti pune la ora asta pe el, in rest toate is identice

Asta la Apple sa il customize te costa cat am spus 7 mii si aici la mine in Texas.
Probabil tu ai vazut altundeva in RO sau unde anume?
Sa cumperi tu cu 6500$ ce am aratat eu nu gasesti nicaeri, cel mai ieftin este ce am aratat eu direct de la Apple, apoi sa il vinzi cu 7 mii, cred ca visezi.Dar ca idee sa faci asta pentru doara 500 cum e cazu tau merita? Zic pentru ca nu cred ca gasesti tu clienti asa de multi,deci poti baga banii si sai blochezi pentru mult timp acolo, apoi cand o sa fie cineva interesat deja ia scazut valoarea.
Ala care ar avea banii aia, pai vine sa cumpere de la tine? Ala arunca cu banii in caini, se duce direct la Apple si ia, la banii aia nu te duci la unu de pe strada sa cumperi.
Deci sa dai tu pe el 7250 apoi sal vinzi cu 6 mii aia da afacere.
Daca iei doara ce este la magazin si vrei sa pui doara ssd ala de 8 TB atunci te costa direct de la Apple 5 mii dolari aici la mine,deci si in cazu asta ai nevoie de customize, ca trebuie sa il desfaca si sa puna alt SSD ala de 8 TB ce zici tu.

Iti zic cum vine la magzine de oriunde laptopul asta ce are pe el:2.3 ghz core 8 procesor a 9a generatie -16 gb memorie-video 4 gb GDDR6 -1TB SDD asa vine la magzin, indiferent pe unde este vandut.
Daca vrei sa adaugi ceva deja trebuie sa dai comanda.Zic ce au acum la ora asta.

| anonimg a răspuns:

După părerea mea, eu cred că cine are 6000$ nu și-ar cumpăra produse la mâna a doua. Cine are (cheltuie) 6000$ își permite să cumpere un lucru de 9000$.
Totuși, dacă achiziționezi ceva de la Apple, asigură-te că ai acces la toate conturile, și ai intrare liberă în iCloud. Verifici în fața vânzătorului toate acestea, și la urmă îi dai banii.
Totul trebuie să fie deblocat atunci pe loc; peste o ora sau a doua zi înseamnă țeapă.