| alex495 a întrebat:

Salutare. Aveti careva comenzi pe aliexpress de primit?
Am vreo 2 si din data de 8 ian (cam pe atunci a aparut prostis asta de virus) nu s-a mai auzit nimic de comenzile mele. Pe siteurile de tracking imi scrie ca au fost bagate in avion. Si de pe data de 8 ian nu mai scrie nimic. Comanda am dat o in dec anul trecut.
Sunt tinute la sol avioanele cu pachete? Ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| AlleXuSS a răspuns:

Salut si eu am cateva comenzi care le am date tot asa prin noiembrie-decembrie problema mea nu e virusul ca oricum nu poate rezista mai mult de 24 de ore pe obiecte!
Dar din problema ta incep sa inteleg ca tu de fapt esti ingrijorat ca de ce nu-ti ajung coletele asa-i?
din nu cred ca ar avea vreo treaba transportul de colete cu transportul de persoane adica nu ar trebui sa fie oprite "avioanele" cel mai sigur ii dai un mesaj vanzatorului sa te puna la curent cu ultimele noutati ii spui ca tu nu mai stii nimic de coletele alea chinezul o sa-ti zica sa te duci la posta sa intrebi si sa-i spui ca ai fost cu o zi in urma sa ridici alte colete si ai intrebat de ale lui dar ti s-a spus ca nu au ajuns la posta!(La mine merge de fiecare data varianta asta)
Astept un reply daca am gresit si ti-am raspuns la cu totul altceva!

| alex495 explică (pentru AlleXuSS):

Este foarte ok, mersi frumos la asta ma refeream. Culmea stii care e? Ca in urma cu o luna jumate mai comandasem acelasi produs si a ajuns pana intr o luna ca si restul comenzilor de pe ali facute pana acum. Am dat comanda cu vreo sapt aproape inainte sa anunte astia coronavirusul naibii si de aia ma gandeam. Pe tracker imi arata ca sunt imbarcate in avion de pe 8 ian. De atunci nu s-a mai intamplat nimic.

| AlleXuSS a răspuns (pentru alex495):

Eu am ajuns la o singura parere la comenzile astea de pe aliexpress
e ca daca un colet trece de mai mult de 50 de lei ti-l trimit cat mai repede gen am avut un display+touch de telefon care costa in jur de 90 lei a ajuns in Romania in 3 saptamani(excluzand de cand s-a bagat posta pe colet) cu tot cu posta undeva la 4 saptamani in prima zi din a 5-a saptamana aveam deja coletul ridicat!
mai e a doua varianta cu produsele ieftine sub 50-40 lei e ca "Ma gandesc" ca nu sunt luate asa mult in considerare si le trimit chinezii cu, coduri d-alea de tracking care merg doar pana la parasirea chinei!
am 96 comenzi la activ pe aliexpress si cam aici am ajuns cu ideea asta!
daca tu imi poti da alta imi va fi de mare folos! xD

| alex495 explică (pentru AlleXuSS):

In acelasi moment cand am comandat colantul asta pentru bordul masinii am comandat si niste,, lingurite"sa pot desface bordul safe in valoare de 0.84 dolari. Colantul costa 12 dolari. Linguritele mi le arata ca s in zbor spre mine, colantul m il arata inca in avionul de la sol si mi zice ca inca n a plecat din china

| AlleXuSS a răspuns (pentru alex495):

No eu zic ca ai de asteptat mult si bine laughing uite ultimele mele comenzi sunt date de pe data de 11.11. 2019 exclud 2 zile sa zic ca au fost impachetate pe data de 13 si trimise pe 14-15 totusi e 3 februarie comanda deja apare ca, confirmata de minelaughing dar eu n-am confirmat-o deoarece n-am primit-o i-am dat msj chinezului a zis ca https://imgur.com/a/9thzU4S pana la urma m-au ajutat si mi-au zis ca ei de pe 22-30 ianuarie au craciunul laughing nu e mare problema ca sunt 2 perechi de casti la vreo 5 lei bucatalaughing (cele vechi mi le-a taiat nepoata-mea cu foarfeca ca sa vezi ce noroclaughing
Ce sa zic mai asteapta xD

| alex495 explică (pentru AlleXuSS):

Pai tocmai ca au aratat la tv ca n au mai tinut nici craciunul si nici rev ca le e frica de virus, au stat in casa sa zicem daca erau liberi

| AlleXuSS a răspuns (pentru alex495):

Crede-ma ca iti spun sincer ca de cand e cu "Vulpita" la tv eu n-am mai deschis tv-ul. si nu prea ma uit la stiri de fel. poate rar cand sunt la parinti in camera si aud ceva interesant! btw cu, coletul o sa-ti vina stai fara griji in cel mai rau caz o sa-i dai chinezului o stea si iti ceri banii inapoi de la asistenta! o sa tii dea cand o sa vada ca tu de fapt nu ti-ai primit coletul!
O seara buna! xD

| alex495 explică (pentru AlleXuSS):

S a actualizat intr-un final ieri, vanzatorul nu mi-a rasp inca la mesaj, dar sper sa ajunga pana pe 5 martie cand expira comanda. Mersi mult de ajutor