| FoxyM a întrebat:

Ce parere aveti despre aplicatia AliExpress? Am vazut ca au produse interesante insa nu stiu cum se face plata,daca in dolari sau lei, sau cum sa completez comanda cu produsele dorite si adresa la care sa vina...

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stai sa dau o comanda sa vad

| RAY a răspuns (pentru RAY):

1, vezi produsul
2, il comanzi
3, isi creezi un cont
4, isi introdui datele de master card, visa card
5, si dai cumparare
si da vine produsul si in Romania, dar asta vorbesti cu ei apoi, nu stiu daca costa mai mult, apropo daca ai ron pe card nu e problema ei se transforma in euro

| FoxyM explică (pentru RAY):

Ok

| FoxyM explică (pentru RAY):

Ok,multumesc!

| RAY a răspuns (pentru FoxyM):

Imi amintesc de tine dar nu complet, npc

| FoxyM explică (pentru RAY):

Ti-am zis ca semeni cu Chris Cabhappy

| RAY a răspuns (pentru FoxyM):

Wow

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu e aplicatie e un site/portal/platforma de vanzari chinezeasca catre persoane fizice din intreaga lume. E un fel de Ebay chinezesc varianta retail al lui Alibaba (care este destinat vanzarilor en-gros catre firme) sau similar un pic cu Okazii.ro (dar Okazii e mult mai simplut). Moneda implicita a siteului este dolarul din cate stiu, celelalte monede au rol orientativ doar. Daca ai card in lei se face automat conversia in dolari.
Functioneaza exact ca orice magazin online doar ca daca cumperi de la mai multi vanzatori vei primi de la fiecare in parte un colet. Iti faci cont pe site, acolo completezi toate datele inclusiv adresa/adresele de livrare. Daca iti spune ca ai transport gratuit catre Romania chiar asa e. Daca un colet are valoare mai mare de 10 euro vei plati in plus 19% TVA (la posta vamala, atunci cand soseste), daca depaseste parca 150 euro vei plati si taxe vamale, undeva maxim un 5% se pare.
https://madalinliviu.ro/......n-ue-2017/
In ultima instanta depinde ce vrei sa cumperi, pentru fleacuri este ideal, poti ajunge sub jumatate pret la unele articole. Pentru chestii tehnice mare atentie la descriere si tine cont ca practic le iei fara garantie un colet pe directia Romania-> China are pret prohibitiv. Eu am cumparat niste fleacuri pana acum si am fost multumita. Poti sa ma intrebi si in privat daca vrei sa cumperi ceva anume si crezi ca nu e de interes sa intrebi aici.

| gogu220 a răspuns:

E bun şi AliExpress dar îţi recomand Joom. Acesta prezintă produsele şi în limba Română dar mai au şi descrierea produsului cu date tehnice unde e cazul, iar comanda parcă se face un pic mai uşor. Am comandat pe ambele cu cardul în lei. Iar dacă pe Ali uneori e mai scump transportul decât produsul în sine pe Joom transportul e gratuit.