| Petre_Cristi_1998 a întrebat:

Salutare, ce trebuie stiut atunci cand cumperi de pe Aliexpress, Gearbest sau Bangood? Dau funda

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Sa nu te astepti la produse de calitate de 200 de euro daca tu platesti 2 euro.

Produsele din china ajung in 2-3 luni (eu am asteptat si 6 luni pentru unele chestii comandate in perioade de sarbatori sau reduceri), cel mai repede o luna jumate, asa ca ia in calcul asta.

Trebuie sa platesti in avans, nu se poate plati ramburs, adica sa dai banii cand ajunge coletul si vezi ca daca comanzi produse de peste 10 euro trebuie sa platesti TVA iar daca comanzi peste 200 de euro (mi se pare) trebuie sa mai platesti si ceva taxa la vama.

La posta va trebui sa duci dovada cum ca ai platit acel colet, deci sa printezi pagina cu comanda unde scrie cat costa si ca e pe numele si adresa ta.
Si singura posta de la care poti ridica colete venite din afara Europei este posta care are oficiu vamal, si de obicei asta e una singura pe judet, mai exact in resedinta de judet.