| Lester23 a întrebat:

Salutare! Daca am cumparat o pereche de pantaloni si am constatat acasa ca sunt rupti... am dreptul sa-i returnez si sa primesc banii complet inapoi? Am cumparat dintr-un magazin fizic si politica lor spune ca nu accepta asa ceva doar sa-mi dea ceva la schimb... si problema e ca n-au pantaloni identici/marime diferita. Ce pot face in acest caz?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ordonanţa de urgenţă nr.
34/2014, articolul 9.
Aici am greșit, nu 30 de zile, ci 14, dar cum am zis, sunt obligați.
Mai mult:
https://www.google.com/......https?/url
Deci, cine e dus cu sorcova?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acolo nu i-ai probat? Cum pana mea cumparati ceva fara sa va uitati ce cumparati?

| cristi202 a răspuns:

Legal sunt obligați sa ii primească înapoi în termen de 30 de zile. Problema e ca vor zice ca tu i-ai rupt.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru cristi202):

De ce nu te duci tu cu sorcova?!? ca esti pe dinafara

odata rupti nu ii mai poti da inapoi NICAIERI

daca i-ai luat fizic, adioz, mai ales ca sunt rupti
daca ii comanzi online SI NU SUNT RUPTI legea spune ca sunt obligati sa ii ia inapoi in 14 zile calendaristice (NU 30)
daca ii iei de la eMAG, ai 30 de zile, dar NU SUNT OBLIGATI DE NIMENI, asta e politica lor, dar, daca sunt rupti...

| cristi202 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ai citit atent ce am scris?!?
Va avea probleme ca sunt rupți. Dar mai știu situații cand au putut dovedi ca au sosit haine rupte, și s-a putut rezolva.
Ar trebui sa te mai interesezi cu privire la cadrul legal.
Exista o lege ce specifica ca vinzatorul e obligat sa ia produsul înapoi în termen e 30 de zile, pe baza bonului fiscal. Desigur ca deteriorarea nu întra aici, dar eu în răspunsul meu am spus asta. De cand știu asta rog mereu cand aud la vreo reclama ca se oferă garanție de satisfacție e 30 de zile.
Am sa ma interesez și vin cu legea și articolul.
Și încă ceva. Eu încă nu am vorbit urit cu tine. Și nici nu o voi face. 1-0 la mine.

| cristi202 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ordonanţa de urgenţă nr.
34/2014, articolul 9.
Aici am greșit, nu 30 de zile, ci 14, dar cum am zis, sunt obligați.
Mai mult:
https://www.google.com/......https?/url
Deci, cine e dus cu sorcova?

| sierra1 a răspuns:

"o pereche de pantaloni si am constatat acasa ca sunt rupti"

și cum o să-i demonstrezi magazinului cum că nu i-ai rupt tu (așa cum eu cred)?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci inapoi cu ei si îi returnezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu ai cumpărat și nu te-ai uitat ce cumperi? Interesant. Vor spune că tu i-ai rupt.

| lifit a răspuns:

Coase-i

| Lester23 explică:

Pentru cei care raspund cu hate, eu i am returnat cu succes. Sunt obligati sa-i returneze daca ai tot ce iti trebuie la tine. Constat ca nu poti pune intrebari fara sa ti raspunda marii destepti ai romaniei aici laughing)))