| Eldshey a întrebat:

Salutare, daca am vârstă de 16 nu pot amaneta un laptop ce-mi aparține?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca copii (minorii) nu au nimic pe numele lor si nu pot amaneta ceea ce nu le apartine legal.
Ca ti l-a cumparat tie taticu este una, dar legal pe factura este numele lui.
Minorii nu pot face tranzactii legale cu lucrurile din casa, fiindca ei sunt sub tutela parinteasca pana la 18 ani si doar parintii lor pot lua decizii in numele copiilor.
Mergi la amanet cu mamica sau taticu si ei vor amaneta lapopul, daca sunt de acord.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti, deoarece esti minor, si acel laptop ti l au cumparat parintii nu este al tau, si daca il amanetezi se vor supara, ai nevoie de bani, parintii daca au i ti vor da dar sa amanetezi un obiect care nu l ai cumparat tu nu este ok.

| Eldshey explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai ideea e că l-am luat second hand, și e cumpărat din bani făcuți din alocație gen... întreb doar.

| Vântulalb a răspuns:

Nu sub 18 ani.

| gabriel2004o a răspuns:

Nu poți dar dacă e poți sa găsești un amarat de amanet in care sa fie disperați sa le vinzi laptopul. Deși, ai grija sa nu iei vreo teapa