| bibi5961 a întrebat:

Salutare. Stie cineva ce magazine mari gasesc in Roma/ Italia? Gen carrefour, kaufland (am gasit carrefour express doar, si nu prea găsești cine stie ce). Daca stiti si ceva restaurante / magazine romanesti prin zona din centrul Romei ar fi super. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

Eu stau in Bologna si ce ai zis e adevarat. Pizza ma asteptam sa fie super buna, dar acum imi lasa gura apa tot dupa cea din Romania. Mai sunt multi moldoveni. Engleza te asigur ca nici 50% din populatie nu o stiu pentru ca si eu cand am venit aici credeam ca pot sa ma inteleg cu ei dar pla nimic. Gunoaiele adevarul e ca in Roma nu prea fac fata maturatorii. Poti sa mergi la Eurospin, acolo sunt produse cat de cat mai ieftine sau mai sunt si magazine de Romania dar au niste preturi exagerate. Cat despre transport decat sa iei taxi-ul mai bine mergi pe jos la ce tarife au. Ai putea sa iti iei bilet cu 10 calatorii ca sa nu mai stai sa cumperi in fiecare zi. Iar despre comunicare vorbeste in italiana asa pocit cum stii dar macar inteleg ceva ca la engleza incerci degeaba

3 răspunsuri:
| devilshelp a răspuns:

Mai e si Lidl

| bibi5961 explică (pentru devilshelp):

Da, am vazut. Nimic prin centru. Prima zi de concediu in roma m-a dezgustat. De exemplu, trebuie sa intreb la toate barurile si toate chioșcurile de bilet de autobus, la ora asta nu am gasit nicaieri deschis unde sa aiba bilete. Asa ca, ori stai acasa, ori iei taxi. Mizerie de nedescris (ma așteptam ca prin centrul capitalei sa fie curat). De engleza, ma asteptam sa stie mai mult. Pizza ma asteptam sa ma gandesc o saptamana la ea, de unde, ca am primit-o cam arsa, si a mai costat si 11 euro laughing Bine ca in jumate de zi, am vazut peste 40 masini CD (corp diplomat), si unu patriot roman in dacia duster. Daca aveti ceva recomandari, le astept. Multumesc

| devilshelp a răspuns (pentru bibi5961):

Eu stau in Bologna si ce ai zis e adevarat. Pizza ma asteptam sa fie super buna, dar acum imi lasa gura apa tot dupa cea din Romania. Mai sunt multi moldoveni. Engleza te asigur ca nici 50% din populatie nu o stiu pentru ca si eu cand am venit aici credeam ca pot sa ma inteleg cu ei dar pla nimic. Gunoaiele adevarul e ca in Roma nu prea fac fata maturatorii. Poti sa mergi la Eurospin, acolo sunt produse cat de cat mai ieftine sau mai sunt si magazine de Romania dar au niste preturi exagerate. Cat despre transport decat sa iei taxi-ul mai bine mergi pe jos la ce tarife au. Ai putea sa iti iei bilet cu 10 calatorii ca sa nu mai stai sa cumperi in fiecare zi. Iar despre comunicare vorbeste in italiana asa pocit cum stii dar macar inteleg ceva ca la engleza incerci degeaba

| IvonneBk a răspuns:

Maury's, Tuodi, In's...