| JeKyLl a întrebat:

Salutare TPU!

A montat cineva manetă schimbător pentru 10 viteze pe o bicicletă cu 3x9?

Am tot încercat să găsesc o manetă de schimbător shimano deore/slx pentru 9 viteze, dar majoritatea celor de la deore sunt pentru 10 respectiv 11 viteze. Ce îmi puteți recomanda?

3 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns (pentru danbnz):

Asta sigur nu:
https://www.decathlon.ro/maneta-9-viteze-deore-sl-m590-id_8481145.html
Număr de viteze: 9 viteze
Tehnologie : Rapid Fire_are custa prestabilita mecanic, deci blu screen pentru 10 viteze,
cauza: diferenta de pas

| nukeyly a răspuns:

3x9 are un pas de schimbare sa zicem de ex 1. 2mm_
3x10 are 1.1 mm
_diferenta de pas(0.1mm miniscula aparent) la o maneta cu puncte predefinite fixe, de schimbare va rezulta intr-o eroare tip "blu screen xp" la schimbarea vitezelor

_Cauta o maneta gen fara puncte fixe, una reglabila cursiva gen de la rusi din piata, care na, nu da bine pe o toagla ce se respecta, dar aia e idea.

Marketingul a uitat incet de 3x8 si merge pe 2x12 1x12, la fel cum nu mai gasesti in 2021 bloc de pinioane XT 3X8 pe caseta de aluminiu care sa fie compatibila cu un butuc clasic chris king cu caseta de aluminu 3X8.
SI cum TOT merge inainte s-a ajuns si la eagle gold, asta:
SRAM X01 & XX1 Eagle 12-Speed - First Look
https://www.youtube.com/watch?v=gGycLGpEsdg