| Playboyx a întrebat:

Se mai gasesc fructe kaki pe piata? Am fost azi la 3 mari supermarketuri si nu am mai gasit ce se intampla cand este sezonul lor?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In Germania au fost pana de curand, insa de aproximativ 2-3 saptamani nu am mai vazut.
Asa ca am cautat pe net.

Saison: Von Oktober bis Dezember kommt die Kaki aus Spanien unde Italien zu uns; danach gibt es bis Ende Februar die israelische Variante namens Sharonfrucht zu kaufen.
Ab März bis in den Juli hinein exportiert Brasilien frische Kaki nach Deutschland.

Deci teoretic iau pauza la inceputul lunii ianuarie(insa practic mai raman in stocuri o vreme), apoi apare varianta israeliana (am vazut in magazine, sunt mai mici ca marime, la acelasi pret)
iar din martie se vor gasi iarasi, (cel putin in Germania, dar probabil si in Romania), import Brasilia.

| BlackRose03 a răspuns:

Am un kg in frigider si le-am cumparat ieri de la Careffour.

| Nevroza a răspuns:

Posibil. In Kaufland am fost si eu si am vazut, incearca!

| TPUşiUPT1 a răspuns:

La penny sunt

| Nico_Mary_1990 a răspuns:

Eu am vazit la kaufland saptamana trecuta. Imposibil sa nu fie ca sunt fructe de sezon, chiar daca sunt exportate din alta tara