| silviuzozan12423 a întrebat:

Site-ul online Amazon face livrari si in Romania?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Alege sa comanzi de pe amazon.co.uk, de pe de pe amazon.de,de pe amazon.it sau amazon.fr--- sunt considerate magazine din UE si, ca urmare cumparatorul roman nu va plati taxe vamale si TVA.Amazon.com este preferabil numai daca te aflii in SUA sau Canada.
Metoda de transport cea mai ieftina este "standard delivery"(se livreaza prin posta romana, in Romania).

Amazon.co.uk livreaza in Romania, unii parteneri nu. Acest lucru se poate vedea dupa adaugarea produsului "in cos "si la mergerea la casa, dupa selectarea adresei de livrare.

| MihaelaDart a răspuns:

Pentru ca am comandat si-ti spun din propria experienta, poti comanda de pe amazonul american (amazon.com) numai carti si jocuri/muzica (cd.dvd), de pe amazonul.co.uk (cel englezesc livreaza aproape orice, oricum te atentioneaza cand este in cos si e selectata tara de livrare daca se livreaza sau nu. De la amazonul englezesc luasem accesorii pentru un bebelus care mi-au fost livrate in 7 zile lucratoare. La cel american setasem curierul rapid si mi-a fost livrat in 3 zile la usa, cu toate ca e foarte scump asa ma ajunsese cam jumatate din pret a cartii pe care o luasem. Preturi bune mai sunt si pe amazon.de desi trebuie sa cunosti germana sa intelegi totusi pe ce apesi laughing. Totusi uneori sunt preturile bune si pe alte site-uri in afara de amazon, incearca sa cauti. Daca vrei sa iei ceva cauta dupa pret.

| SkyPilot a răspuns:

Sunt mai multe siteuri amazon (.com,.ca,.uk etc.). Cand cumperi ceva, incearca-le si pe cele din Europa si mergi pana la ultimul pas cand comanzi ca sa vezi exact ce le platesti lor.
In principiu expediaza si in Romania dar sunt anumite produse pe care nu le expediaza decat in "continental US".

| Morenna10 a răspuns:

Da