| xVampirJmkx a întrebat:

Stie careva cat se ia la vama din Romania (la% din produs sau vreun pret exact? De ex. vreau sa iau ceva din U.S.A de 35 dolari.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana la 10 Euro nu se intampla nimic. De la 10 Euro si pana la 149, 99 EU, inclusiv, sa plateste TVA. De la 150 de EU. in sus se plateste si taxa vamala. Toate astea se calculeaza pentru un obiect. Daca cumperi de 35 dolari si ai 4 obiecte nu vei plati nimic.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

8 RON taxa de comisionare vamala + TVA 19% sau cit naiba mai e. TVA nu se aplica supra pretului transportului, ci doar asupra valorii produsului in sine.

| Comunity a răspuns:

Eu mi-am luat un ghiozdan din America de pe amazon si ei mi l-au trimis prin DHL. Ghiozdanul era vreo 30 si ceva de dolari si vreo 20 de dolari transportul. In acei 20 de dolari era inclus tot si taxe si vama, eu nu am mai platit nimic numai le-am spus ce contine pachetul.

| xVampirJmkx explică (pentru Comunity):

Thx! si mie tot prin dhl imi vine