| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Stiti vreun dezinfectant pe baza de alcool sau clor care sa fie eficient?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Impotriva coronavirusului citisem sau auzisem undeva ca este eficient si spirtul cu continut mai mare de 70 grade, deci nu cel care-l gasim la orice farmacie caci acesta are fix 70 grade.
Desi chimic nu ne-a putut inca nimeni demonstra ca clorul sau spirtul, igienol, sanytol sau alte solutii minune din comert pot distruge acest tip de coronaviruswinking
Oamenii s-au inghesuit si au cumparat tot spirtul si dezinfectantii de prin farmacii si super marketuri dar neavand nicio baza stabila saracii, inainte nici nu stiau ca trebuie sa te speli pe maini si deodata au devenit toti cu Tulburare obsesiv compulsiva de a se spala pe maini.
Mie nu-mi lipseste clorul, spirtul, alte substante dezinfectante de bucatarie de cand m-am nascut, eu nu le-am cumparat acum ca ASA E LA MODA!

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Pălinca! Dezinfectant de uz intern!
hee hee

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mai găsești nicăieri așa ceva. Săpunul este oricum mai eficient. Folosește-l cu încredere.

| WhiteLife a răspuns:

Daca vrei pentru coronavirus, cum s-a spus mai sus, spirtul e bun, dar daca vrei să folosești pentru maini, folosește un dezinfectant din comerț care conține și emolienți, ca să nu-ți usuce pielea (recomandat cu minim 70% conținut de alcool). Spirtul mai conține albastru de metilen pentru culoare și salicilat de metil pentru miros (pentru a atenționa oamenii că este de uz extern). Totuși, cel mai bun inamic al coronavirusului este săpunul.

| Elena31Eleonora a răspuns:

E dezinfectant, e pe bază de alcool, e spirt!

| Elena31Eleonora a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Scuze, am uitat sa mentionez, cel mai bun e spirtul cu 96 % alcool, dar nu stiu unde se găsește, mai ales in perioada asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Alcool etilic sau metilic de cel putin 70% si apa oxigenata fac treaba la fel de bine. Spirtul e albastru ca nu cumva sa il bei, nu de alta. Alcool sa fie...

| Elena31Eleonora a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am 11 ani, cate vrei sa stiu? XD

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Multi inainte, dupa nick credeam ca ai 31.winking