| AlexStefan1 a întrebat:

Sunt ghetele din piele intoarsa bune pentru iarna? Am vazut o pereche pe H&M dar nu sunt sigur in ceea ce priveste ingrijirea lor. Nu as vrea sa le port un sezon si pe urma sa le arunc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am purtat si port incaltaminte din piele intoarsa de demult si sunt foarte multumit de ele.
Secretul este sa le prepari un pic, cu tot ca-si schimba aspectul si devin maronii inchise, dar extrem de moi, usoare si NU TRECE APA prin ele!
Cum se prepara? Foarte simplu.
Se topesc putin 2 linguri de untura de porc, atat incat doar sa devina transparent si sa inceapa sa curga.
Ne punem pe degetul aratator o carpa uzata, moale, o introducem in unsoarea topita si frecam intreaga suprafata ale fetelor pantofilor, pana ce se face maronie uniforma.
Repetam ungerea peste 2-3 zile, apoi inca odata peste inca o saptamana.
La final, culoarea trebuie sa fie maronie inchisa uniforma, iar suprafata unsuroasa la atingere.
Dupa 2-3 saptamani, unsoarea de pe suprafata se va absorbi complet in piele, care devine foarte moale, ca pielea de box. Din acest moment, apa nu va trece deloc prin piele!
Periodic se va da cu crema de incaltaminte maronie pentru a pastra culoarea. Prin periere, pantofii vor avea o suprafata mat-lucioasa uniforma, eleganta, dar foarte practica si comoda! happy

ATENTIE!
Procedura de ungere se va face pe piele curata si uscata, preferabil chiar inainte de a fi purtat afara, pentru a nu se pata de la apa sau alta murdarie.

| Adry05 a răspuns:

Nu-s ok, o sa te uzi la picioare daca e zapada. Iti trebuie ceva piele sau imitatie de piele pentru zapada.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt bune pentru iarna! Piele intoarsa se uda din cauza zapezii si nu sunt bune pentru iarna.

| MrAlex a răspuns:

Iti recomand sa nu iti cumperi. Am purtat eu si eram mereu ud la picioare

| Anacristina0444 a răspuns:

Pielea întoarsă se uda imediat. Poate ca iti țin de cald, dar pentru zapada nu stiu cat de utile sunt