| NumeUtilizator10000 a întrebat:

TPU, cum fac ca laptopul sa nu mi se mai incalzeasca? In 10-15 minute deja se incalzeste. De ce? si cum fac sa nu mi se incalzeasca? help me

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-l la curatat de praf plus scimbarea pastei termoconductoare de pe cpu, daca e o problema cu ventalitorul il scimbi, un cooler extern trage mai mult praf in el, costa undeva la 70 de ron nu-i o avere parerea mea

| OldSoul a răspuns:

Incearca sa cumperi un suport, care sa asigure o circulare mai buna a aerului.
De exemplu daca tu folosesti laptopul pe o patura, el se va "scufunda" in aceasta, iar cantitatea de aer folosita pentru racire va fi mult mai mica motiv pentru care va incepe sa se incalzeaza.
Iar daca laptopul are totusi o varsta iti recomand sa-l cureti de praf, fie tu, fie il duci la cineva specializat.

| gabicoo a răspuns:

1- Fa o scanare antivirus completa. Foloseste un utilitar puternic.Eu recomand Norton Power Eraser. Scopul e sa elimini orice virus din sistem. Virusii folosesc computerul si asta poate fi una din cauzele incalzirii
2- Mergi la un magazin de electronice gen Flanco, Altex, etc și cumpara-ti un cooler. Eu am un cooler Hama sunt bune si nu prea scumpe 80-90 lei ( exista si alte marci dar sunt cam scumpe).
3- Daca devirusarea si coolerul nu au efect e clar trebuie sa te duci la un service si sa-l cureti de praf.
Mult succes!

| gelu1970 a răspuns:

Toate se incalzesc. important la ce temperatura ajunge.
daca nu e un lsptop nou il duci la un service sa il dezmonteze si sa il curete. cu aceasta ocazie iti schimba si pasta termoconductoare.
daca laptopul e nou...ai garantie.

| InVisible99 a răspuns:

Un laptop normal trebuie curatat la un an jumate si schimbata pasta aia dupa caz. Cel mai rapid ajutor ar fi sa cumperi un cooler, nici ultimul gunoi dar nici scumpeturile de pe piata, cat sa-si faca treaba, eu o lungesc asa de ani de zile si rezista laughing

| Cotiuga_Maria_1991 a răspuns:

Cumpara un cooler sau daca nu vrei sau nu ai cum sa iti iei un cooler foloseste un cofrag de oua(desigur fara oua). Pune-l sub laptop si el nu se va mai incalzi pentru ca are cum "sa respire"

| MihayIntreaba a răspuns:

Poti sa ii iei un cooler
O sa faca zgomot dar daca nu folosesti microfonul nu va fi o problema
Iar daca il folosesti nu o sa fie chiar asa de mare deranj

Răspuns utilizator avertizat