| qest11 a întrebat:

Unde pot gasi un cablu USB doar pentru incarcare, cu doua fire groase, mai groase decat cele de telefoane cu 4 fire. E pentru o scula electrica. Multumesc!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

N-am auzit de asa ceva. Poate găsești cablul respectiv pe site-ul producătorului acelei scule electrice.
Sau schimbi mufa; sau legi firele direct de aparat. Ții cont unde este transformatorul ca să nu se ardă aparatul.
Sunt curios ce sculă este aceea -ce marcă si ce model.

| qest11 explică (pentru anonimg):

Sunt cabluri cu terminale USB cu doua fire pe care le gasim si la acumulatoarele externe, deci ele exista. Pe net am tot cautat, si toate sunt pentru incarcare si date, chiar daca sunt cu incarcare rapida. Daca firele de alimentare sunt subtiri, nu trec prin ele mai mult de 0.5A, masurat cu ampermetru.

| Arthiom a răspuns:

Pentru ce scula electrica? Cablurile usb nu sunt facute pentru curenti de intensitate mare. Ce scula vrei sa alimentezi? Poate iti putem da alte sugestii.

| qest11 explică (pentru Arthiom):

Este un capsator cu acumulator din LIDL. Unele cabluri pentru acumulatoarele externe au doar 2 fire. Conectezi telefonul cu ele la PC si doar incarca. De exemplu am niste incarcatoare care pot scoate real 1.2A, dar din cauza cablurilor sunt limitate la 4-500mah.

| Arthiom a răspuns:

Nu stiu daca gasesti asa ceva de vanzare. Daca te pricepi, cumpara o mufa usb la care lipesti un cablu sa duca aia 1.2A si gata. Daca nu te pricepi mergi la un service de electronice din oras sau la cineva pe care stii ca se pricepe si vezi ca poate te ajuta.