| Theodora292001 a întrebat:

URGENT! O sa calatoresc curand cu compania Wizz Air si mi-am rezervat un bagaj de cabina, din acela pe care il pui deasupra capului. Si stiind ca Wizz-ul sunt cam singurii care fac asa, cu taxele absurde, vreau sa va intreb ( pe cei care ati mai zburat cu ei) daca ati avut voie sa va luati pe langa bagajul relativ mare (low-cost, de-l pui deasupra capului in avion) si un ghiozdan gratuit. Pentru ca cam am nevoie dar nu stiu daca se taxeaza separat. Ghiozdanul se incadreaza in dimensiunile acelea mici de tot 42x35x25. Eu sunt in reteaua Digi si de pe Digi nu poti suna la ei, ca am incercat. Si sunt cam disperata. Va rog raspundeti.

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Ai ori unul mic gratuit, ori unul mi mare plătit (cazul tău). Scrie foarte clar pe site-ul lor:
====
„Pasagerii fără îmbarcare prioritară au dreptul să transporte numai un singur bagaj de mână care poate fi FIE un bagaj mic de mână, FIE un bagaj mare de mână plătit.
Puteți să transportați un bagaj personal suplimentar pe lângă bagajul mic sau mare de mână dacă ați achiziționat Îmbarcare prioritară. Acest bagaj personal suplimentar nu poate depăși dimensiunile de 40 x 30 x 18 cm.
Dacă aveți două bagaje de mână, ambele mai mari de 40 x 30 x 18 cm, trebuie să înregistrați unul dintre acestea la cală plătind taxa aferentă."
===
http://wizzair.com/......ie/bagajul

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai voie decat la un singur bagaj gratuit de mana care sa se incadreze in dimensiunile : 42 x 32 x 25 cm si care trebuie sa aiba loc sub scaunul din fata.
Daca alegi un bagaj de mana mai mare dar care sa nu depaseasca dimensiunile 56x45x25cm, poti sa-l iei la bordul aeronavei în schimbul unei taxe!

p.s. Gasesti toate informatiile depre bagaje pe site-ul companiei : https://wizzair.com/......ie/bagajul

| MihaelaDart a răspuns:

De cand m-am mutat in Germania numai cu aceasta companie am zburat. Anul trecut cand am venit in concediu in Romania am avut un bagaj de mana + un rucsac care amandoua se incadrau in 10 kg cat este admis in bilet. Anul asta vom face la fel, cand revenim in concediu in tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar fi o problema, l-ai putea pune jos sub picioare, dar cel mai bine daca nu ii poti suna contacteaza-i prin e-mail (il gasesti pe site) si intrebi acolo, daca nu tot pe site-ul lor poti sa cauti la intrebari frecvente mai multe informatii.

| GHoST013 a răspuns:

Poti sa le trimiti mail si sa ii intrebi.
Nu poti baga ghiozdanul mic in bagajul mare?

| Denyyyy1234 a răspuns:

Daca ai băgaj pe care il ții deasupra capului si mai ai un ghiozdan sau daca esti femeie o geanta, nu e nici o problema! Sunt obiecte personale nu te întreaba nimeni nimic! Decât bagajul mare nu trebuie sa iasă din dimensiuni ca altfel plătești si iti trimite bagajul la cala

| sara2013star a răspuns:

Bagajul care îl pui deasupra capului trebuie sa aibă maxim 10 kg. dacă nu plătești în plus la aeroport