| CalledTrudix a întrebat:

Vechiul meu pc valoreaza 4059 de lei si vreau sa-l pun de vanzare pe olx. La ce pret ar trebui pus ca sa fie vandut?

49 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iei "contabiliceste", atunci calculatorul s-a amortizat normal (a scazut valoarea la ö lei) in 3 ani.
Tu poti vinde acel calculator pe OLX la pret de 1000-1200 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

I-ai rupt fisul. Fii si tu mai blind, zi macar un 1500... nu stim, poate are vreo super-sursa si o super-carcasa, desi ma indoiesc.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Vechiul tau PC A VALORAT 4059 lei, acum probabil nu face mai mult de 500 sau maxim 1000 lei.

| CalledTrudix explică (pentru Violleta2022):

?

| CalledTrudix explică (pentru Violleta2022):

Cum c@cat sa pun un pc ft bun la 500, 1000 de lei?

| CalledTrudix explică (pentru Violleta2022):

Nu degeaba am precizat "costa 4059 de lei"

| Violleta2022 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Cand are 5 ani de zile vechime, nu mai costa 4059, ala a costat atat acum 5 ani de zile (asa cum ai spus pe alt topic), acume ste doar o vechitura care s-a depreciat, sistem de operare, folosinta maxima, totul.
Poti sa-l pui la vanzarea la ce pret vrei tu, dar nu-ti da nimeni mai mult de un sfert de pret pe el, fiindca este foarte vechi!

| CalledTrudix explică (pentru Violleta2022):

5 ani e foarte vechi... aha tot nu intelegi ca am cautat din nou piesele recent si am calculat preturile si atat costa

| CalledTrudix explică (pentru Violleta2022):

Dar nu vrei sa-l pun la 200 de lei de vanzare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Tot nu intelegi ca piesele noi costa atat cat ai cautat tu, dar tu ai in calculator piesele vechi de acum 5 ani... deci nu mai valoreaza prea mult odata ce sunt uzate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru CalledTrudix):

O alta varianta este sa-l desfaci si sa vinzi piesa cu piesa, poate iei mai mult pe ele, desi ma indoiesc.

| CalledTrudix explică (pentru Violleta2022):

La 2600 imi cumpara cineva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Nu cred ca juma de pret iti da cineva pe el, dar tu poti pune ce pret doresti si in fiecare saptamana mai scazi din pret, pana il vinzi.

| suntserios a răspuns (pentru CalledTrudix):

Ehh, doar nu o sa o iei pe Violetta in serios. Banuiesc ca esti nou pe TPU daca iei in serios ce zice tanti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CalledTrudix):

La fel cum pui un Golf din 2005 foarte bun la 1500 EUR.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Nu, bosulica, nu ti-l cumpara nimeni. Uite si de ce - https://www.diabloscomputer.ro/......-m2000-4gb - asta ca sa nu ma apuc sa caut sisteme de gaming SH/refurb cu garantie sau laptopuri... toate cu garantie de minim 12 luni si Windows licentiat.

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Site u ala nu e olx si am investit multi bani in calculator plus placa video e integrata ce mi ai trimis tu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Ce ti-am trimis eu e placa video profesionala care noua costa de vreo doua ori cit tot calculatorul tau. Si da, nu e olx site-ul ala. Iti da GARANTIE. Asa ca... despre ce discutam noi aici? Ia si cauta frumos si vezi la ce preturi gasesti componentele din sistemul tau separat. Uite aici cineva care chiar vrea sa vinda un sistem similar cu al tau (hai sa zicem ca ai putea plusa vreo 300 RON maxim pentru diferenta de la placa video) - https://www.olx.ro/......gRqES.html

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu il pun asa ieftin nici sa ma impusti pun maximum 2600 ce c@cat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Atunci o sa stai cu el mult si bine. A, si ca o paranteza, tu nu ai investit bani in PC-ul asta, ci I-AI INGROPAT. Investitie ar fi fost daca isi scotea banii macar in fiecare luna prin ceea ce faceai, caz in care nu te aia pe tine atita acum ca vrei dublu cit face. Ai cumva vreo sursa platinum sau o carcasa de top? Da lista COMPLETA de componente si poate-poate. Vezi ca e si topic de evaluari sisteme pe forumul mygarage.ro. Uite, si ce am eu sub masa a inghitit de-a lungul ultimilor 12 ani vreo 3-4000 EUR in componente. Daca ar fi sa il vind, nu as putea cere pe el mai mult de 1000 RON. Nu il vind pentru ca desi e antic (i5-3570S, GTX 970), isi face foarte bine treaba la ceea ce il folosesc si isi scoate valoarea de macar 4-5 ori in fiecare luna.
P.S. Uite, cu garantie, superior binisor la ceea ce ai tu - https://www.samwise.ro/......310m-12795 - hai, zi-mi ca e ceva in neregula si cu asta si al tau merita 2600 FARA GARANTIE, cu hardware-ul inferior.

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Ala ii site SH sunt pc uri slabe. placa video o am din 2020, ssd nou pc ul meu nu este sh

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Esti cel mai cretin dintre cretini e un pc bine intretinut nu e second hand ca al tau si nu dau 1000 de lei pe nimic + calculatoarele second hand sunt cele mai proaste rank ul tau 39 la cel mai cretin om

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta-i second hand prostule

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Esti un sarac daca tu crezi ca pun preturile la fel ca pe site urile de pe second hand

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Puisor, vezi ca nu te-am jignit, ce te inflamezi atita? Daca eu cumpar ceva, scot din cutie, folosesc 5 minute, apoi iti vind tie, e un produs SECOND HAND. Clar? Indiferent cit timp l-am folosit, cit de bine l-am intretinut. Alea de care zic eu SH/refurbished sunt verificate, facuta mententanta unde e cazul/inlocuit componente, vin CU GARANTIE ca un produs nou. Tu oferi garantie? Exact, ma gindeam si eu ca nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Fii tu bogat si ingroapa-te cu calculatorul asta, ca la cit vrei pe el...

| CalledTrudix explică (pentru Violleta2022):

E foarte vechi la 5 ani? da la calculatoarele de 10 ani+ ce mai zici?

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Adica l am ingropat? esti prost? Carcasa nu e ca si cum imbunateste performanta. Nu conteaza mult carcasa. E buna daca e de gaming si are destule fan uri si are rgb

| Frank51 a răspuns:

Valora, la trecut. Acum valorează cu 50% mai puțin.

| CalledTrudix explică (pentru Frank51):

Pai am scris toate componentele pe google si atat costa acum cu tot cu placa de baza, sursa etc.

| Frank51 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Componentele alea nu le mai cumpără nimeni că sunt cu 5 generații în urmă, prețul lor din magazine nu reflectă valoarea.

Dacă vrei să faci un calcul la valoare reală, caută componentele pe site-urile SH, fă o medie la fiecare produs, și fă suma, aceea este valoarea reală de piață cu care produsul poate fi vândut cu succes.

| CalledTrudix explică (pentru Frank51):

E un pc bun cum naiba sa nu cumpere nimeni?

| CalledTrudix explică (pentru Frank51):

Pc ul meu nu este sh

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu in data de 18.07. 2017 am dat atunci 3100 de lei pe un PC unitatea era 1900 de lei, monitorul 800 de lei, tastatura si mousul 200 de lei la set plus garantia cam 3100.
Au trecut 6 ani de cand l-am luat.
Intel Core i3 7100
Memory Ram 4 s-au 8 GB DDR4
NVIDIA GeForce GT 730
Monitor HP full HD 21, 5" inch
Tastatura si mouse KM400 Scorpion

Cam atat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si vrei sa stim si noi ca ti-ai luat o pirjoala de placa video?

| CalledTrudix explică (pentru GabiDumitrescu):

Esti un ratat la fel ca Violetta aia

| DeMicUnCălător a răspuns:

Computerul tău are trei valori.
1- Valoarea pe care tu o estimezi.
2- Valoarea pe care o vede cumpărătorul.
3- Valoarea pe care o stabilește piața.
Dacă ești un vănzător bun, îl poți vine la prețul tău.
Dacă ești un om normal, ca și mine. Lași piața să dicteze prețul

| CalledTrudix explică (pentru DeMicUnCălător):

Cum pot lasa piata sa dicteze pretul ca am scris fiecare componenta pe google si am calculat preturile

| Silwian a răspuns:

DE ce ti ar da cineva suma asta?

| JohannesZu a răspuns:

Maxim 2000! piesele se trec, tehnologia avanseaza repede!

| CalledTrudix explică (pentru JohannesZu):

Am pus la 3000 de ron acum 5 zile si nu m-a sunat nimeni. i5 7400 gtx 1650 super 16 gb ram msi h110m pro-d, ssd nou de 500 gb

| CalledTrudix explică (pentru JohannesZu):

Il am de 4 ani aproape 5.

| JohannesZu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Placa video nu e rea! încearcă sa scazi cate 200lei la 2-3 săptămâni, bineînțeles asta daca nu te grăbești!

| JohannesZu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Asa il am configurat si eu, tot de 4 ani! si azi mi-a crapat placa de baza, un gigabyte x470 ultimate gaming!

| CalledTrudix explică (pentru JohannesZu):

E ok 3000 de ron?

| JohannesZu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Tu stii cel mai bine cat poti lasa la el, sunt banii tai investiți! dar eu zic ca da... si daca vezi ca daca nici peste 2-3 săptămâni nu suna nimeni, mai lasa la el 200lei, peste un timp, iar 100-200lei si tot asa!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CalledTrudix):

Vrei sa spui maxim 2000 la configuratia asta si cu toate componentele iesite din garantie...

| LarisaChe07 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Pune-l 2600, procesorul e trecut de mult.