| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa comand de pe AliExpress (husa telefon, si alte chinezarii) si nu prea am inteles cum procedez, plata, transport, taxe. Comanda mea e de cam 10 dolari la ce pret ajung in final cu tva si transport si tot? Vin prin posta sau curier?

Răspuns Câştigător
| marcflo a răspuns:

Buna
Te ajut eu si iti scriu din experienta!
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti vei platii produsul cumparat + transportul imediat la cumparrea, plata fiind facuta prin paypal si ei cum primesc instiintarea de plata, trimit marfa. Unii furnizori anunta pe aliexpress ca transportul poate dura si 30 de zile, deci, trebuie sa ai rabdare!
Daca plata totala a produsului cu tot cu transport, depaseste $100 vei mai platii taxe de import si TVA la vama romaneasca, daca nu depaseste, atunci primesti pachetul acasa.
Vine prin curier doar daca tu platesti DHL sau alt curier international sa ti-l aduca acasa, dar nu se justifica sa platesti $100 transport la DHL pentru un pachet de $10.

| PeFuga a răspuns:

Tu platesti in avans cu cardul comanda aia, exact cei 10$. Transportul durează intre 20 si 60 de zile iar coletele ajung la posta vamală. Primesti aviz acasa si mergi sa le ridici

| Deliiiia a răspuns:

Cand pui comanda alegi tipul de transport, iar la fiecare scrie cat face. Poate fi si gratuit, doar ca dureaza in jur de o luna-doua pana vine coletul. Daca ai pus comanda de la utilizatori diferiti e posibil sa iti vina mai multe colete si sa platesti transportul de mai multe ori. Comanda ajunge la posta vamala.

| Alicezzz a răspuns:

Pui produsul in cos si cel mai bine este sa alegi modul de transport free, daca vrei transport cu bani vine mai repede dar dai cat nu face. Produsul il urmaresti prin track nr unde se afla pachetul. Nu stiu in Romania daca tr sa te prezinti la oficiu postal. Mie imi vine acasa prin posta si daca este coletul prea mare imi suna postasu la usa si daca nu sunt imi lasa tiket si il ridic eu de la posta cand am timp. Eu fac plata cu cardul si imi aleg produse cu free shipping chiar daca dureaza intre 30-60 de zile. Alege produse de la vanzatori cu feedback bun si unde poti vedea poze cu produsul primit de alti cumpåratori. Nu uita sa urmaresti timpul de protectie si in caz ca nu ajung produsele sa poti discuta cu vanzatorul sa mareasca timpul de protectie sau sa poti deschide disputa sa ti se returneze bani. Eu te sfatuiesc sa nu acumulezi produsele intr-un colet daca nu sunt toate de la acelasi shop si vanzator o sa dureaza mult. Cumpåra individual si plateste fiecare produs ca sa vina separat sa nu dureze mult timp. Referitor la tva nu stiu eu nu am platit tva am platit produsul din $ in € de pe card si atåt. Parca in Romania percepeau o taxa daca depasea 100$.