| Robeeert1 a întrebat:

Vreau să comand de pe AliExpress un telefon (1300 lei). Prin DHL care costa 27 de dolari vine diect acasă? Mai trebuie să plătesc alte taxe? Explicați mi vă rog cum funcționează DHL.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, vine acasă, dar o să mai ai de plătit vamă, TVA (inclusiv la transport) și taxele DHL pentru reprezentare în vamă (sau te duci tu în vamă și îl iei direct de acolo și nu le mai dai bandiților de la DHL niște bani doar pentru că te „împrumută" ei cu câteva zeci de lei pentru câteva ore.
Copy / paste dintr-un mail al lor:
---
Valoare taxe vamale si TVA / Comision de plata
pana in 25 RON -=- nu se plateste comisionul
intre 25 - 4200 RON -=- 99.96* RON (84 RON + TVA)

2 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Salut
Iti recomand sa nu cumperi telefoane de pe AliExpress deoarece se va strica. O sa iti explodeze bateria cum a patit un prieten. Sunt multe telefoane bune până in 1300 lei in Romania. De exemplu, Samsung Galaxy m10 care este 10 milioane.

| Directioner99 a răspuns:

Pe site urile astea chinezesti sunt numai facaturi.Mai bine iti iei de la noi telefon