| nogger a întrebat:

Vreau sa cumpar un hanorac din SUA. Trebuie sa platesc ceva taxe cand soseste? Hanoracul este $240, pe net un tip din Germania (a cumparat de pe acelasi site) nu a platit nimic in plus insa altul din Anglia a spus ca era nevoit sa plateasca peste 200 de lire si l-a trimis inapoi.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se platesc taxe vamale si TVA-ul de 19%, la toata suma platita.
Practic, vei platii cam 40% peste pretul lui: ajungand sa platesti in jur de $350

| cezar003 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar de ce este eronat raspunsul meu?
Nu am dreptate ca din rusia de exemplu vin pachete fara taxe de curierat pentru ca avem conventie cu ei din serbia de asemenea si de la amazon in toata lumea cu conditia sa comanzi de o suma

| cezar003 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am sau nu dreptate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cezar003):

Pentu ca nu exista nici o conventie cu USA, in care tot ce importi sa fie nepurtatoare de taxe in Romania.
Vama romaneasca te va impozita la orice cumpartatura peste $100 peste care mai platetsi si 19% TVA!

| Violleta2022 a răspuns:

Mai oameni buni, daca produsul costa sub $100 nu platesti taxe vamale si TVA, indiferent de unde vine el, din lume!
Daca produsul cumparat este PESTE $100 se platesc taxe vamale!

| cezar003 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine doamna alba ca zapada asa este
Am zis eu ceva? happy

| mihai69 a răspuns:

Caută produsul pe un site din UE şi nu mai plăteşti nimic.
Dacă vine din SUA vei plăti şi vamă, şi TVA. Indiferent ce față ai sau prin ce firmă ți se livrează pachetul.

| relian a răspuns:

Dara ce hanorac e ala frate? E cumva de la Ralph Lauren? Ca aia au asa preturi de astea. Dara nu te agita, eu zic mai asteapta ca aia reduc pretu, il vei putea lua cu dealde 80 sau 60 ori ceara si cu 40 de dolari laughing asculta ce zic eu ca eu numai haine de la ei cumpar daa nu la pretu care vine atunci nou, astept si le iau dealde 20-40 de dolari laughing sinca le iau de la mall.Iti zic ca idee daca e, multi oameni nu stiu cum sta treaba in america si nu ca iau tepe dara de ce s-a dai 240 cand poti lua cu 60 laughing.am vazut multi italieni, francezi care vin aici si ce se mai agita, le plac hainele din america si cumpara dau un sac de bani pentru chestii nu stiu eu sincer nas da banii aia sa ma bata careva laughing, cred ca cel mai mult am dat pe un hanorac de la Tommy Bahama daca stii ce zic dara am dat 80$ si mi s-a parut mult si asa laughing bine ca pretu original era tot ce zici tu.In america sa stii si tu si online si la magazin preturile nu-s batute in cuie, poti negocia la pret, apoi preturile scad de la o saptamana la alta, sau cand is sarbatori preturile ajung si la 20% deci cu reduceri de 80% din pretu original laughing
Acum ce am inteles eu este ca atunci cand cumperi din alte tari, altele decat UE ti se cere sa platesti taxe, dara asta daca depasesti o anume suma.Acum de ce ar trebuie eu sa platesc taxe la un hanorac sincer asta e bataie de joc.Nu ar trebuie sa platesti taxe pentru absolut nimic, care este personal.Da atunci cand sa zic cumpar 10 hanorace e clara ca nu le iau personal ca fac ceva cu ele, deci in cazul ala sar impune taxe, dara pentru chestii o pereche de pantoifi, o geaca, un hanorac, o camsa si etc ceara daca as depasi si 10 mii de dolari nu ar fi trebuie sa se impuna taxe pentru ca is cate un exemplar deci is lucruri personale.De ce nu ti se percepe taxe de ex cand ajungi cu avionu in UE si ai in bagaj haine? Uite eu cumpar haine noi cu eticheta pe ele si le car in bagaj, de c e UE sau RO nu imi percepe taxa? E aceiasi chestie ca si cum ai cumpara online. Unde pui ca eu pot sa imi iau in bagaj 10 hanorace laughing parerea mea este cas niste legi idioate in UE si europa.Eu in america indiferent din ce tara as cumpara online si ceara si 10 sau 50 de hanorace nu imi ia nimeni absolut nici o taxa.Scuze c a comentai pe alaturi dara chestiile astea mi se par de prost gust, nu stiu aia cum sa mai jegmaneasca lumea laughing
Hai sa iti mai spun ceva. Daca cunosti in america pe cineva tu cauti online vezi ce-ti place, ala cumpara sau ceara tu poti cumpara si sa vina la el, se aduna acolo catva lucruri si cand vine ala acasa ti le aduce.Sau cumperi lucrurile inainte cu o luna stiu si eu inainte sa vina ala acasa.Sau ar mai fi o alta modalitate, sa cumperi la greu haine, sau orice vrei tu ceara si sute de kg si cineva de aici ti le poate trimite cu o rganizatie, dara la fel nu dai taxe, nu dai nimic doara platesti ceva alora, insa nu-i mult deloc.Eu de ex am trimis in RO sute de kg de haine laughing fara sa platesc nici o taxa nimic.Aia sincer merita sa cauti sa eviti orice taxa cas niste hoti la drumu mare laughing in RO sin UE aia trebuie sa faci sa te sustragi cat poti de la orice taxa, nu-i moral dara cu hotii trebuie sa te porti la fel sa fii ca ei. Daca erau oameni cinstiti, legi cinstite da atunci o faceai pe bune ca si pretu ar fi fost deloc sau f mic.
Sa revin eu asa am citit cum spune dona alba sau cum o cheama pe aici.
Referitor la taxe cai amazon cai ebay sau ali ori cine mai sunt, aia nu te scuteste pe tine de nici o taxa. Eventual aia suporta transportu, doata atat tine de ei, taxele vamale nu tin de ala ceti vinde sau de sitele prin care iti vinde.

| relian a răspuns:

Treb sa stii exact ce anume platesti, ces alea taxe si asa mai departe.Aia care zici tu ca platit 200 de liere alea is taxe vamale ce ti le percepe guvernu tau.Restu transportu aia nai treaba odata ce tu ai facut tranzactia, transportu este in pretu ala, sau se poate adauga la final cand platesti.Sa explic mai bine.Sa zic tu vezi online hanoracu ala 240$.Ei pretu ala poate sa fie cu free shipping adica transport gratuit sau fara free shopping caz in care atunci cand tu platesti se adauga transportu. Dara daca tu esti i RO si cumperi din america ai grija sa te uiti ca uneori cand zice free shipping se refera doara in interioru SUA iar pentru intrnational se taxeaza transport. Dara indiferent cum ar fi tu atunci platesti tot, atunci cand cumperi produsu de la cumparatOr acolo online. Odata ceai platit vanzatoru este obligat sati trimita pachetu.
Aia e tot el si-a facut treaba, restul tine de tara ta ce legi is in tara ta, daca ai percep taxe vamale e fix problema ta.Ala din Germania probabil a cumparat dintr-o tara UE sau din tari cu care UE are acorduri economice, vamale etc.Cel mai bine este sa intrebi in RO la posta undeva uite frate vreau sa cumpar din america nu stiu ce lucru, cand ajunge aici platesc taxe vamale sau nu? Atunci stii sigur cum sta treaba si cumperi sau nu.

| cezar003 a răspuns (pentru relian):

Nu le stie nimeni pentru ca pe chitanta nu va scrie x%taxe curierat
si poate nici chitanta nu primesti

| cezar003 a răspuns:

Cred ca depinde de fata omului si de contractul care l-ai facut sau nu cu agentia de curierat Romania respecta standardele europenne si are conventii cu: Amazon si alte firme care asigura curierat.
Ce i tu de aflat este daca site-ul de la care cumperi,are sau nu aceasta conventie, mura-n gura... Daca vine hanoracul si ti se cer taxe in plus, ai dreptul sa-l refuzi, dar nu stiu ce companie din america trimite un colet moca tocmai in Romania, ei nici nu fac multilevel cu Europa.

| relian a răspuns (pentru cezar003):

Scuze ca ma bag si eu dara nu ai dreptate. Vanzatoru sau sitele prin care ala vinde un lucru nu te poate scuti pe tine si pe nimeni de absolut nici o taxa, nu are aceasta putere, nu are nici o conventie ce spui tu.Singura chestie ce un vanzator o poate face este sa suporte el transportu, dara nu incurca transportu cu taxele vamale sau alteb taxe.Tu crezi ca guvernu unei tari sta la povesti cu aia pe amazon sau ebay?laughing deci taxele din tara ta este fi problema ta, nu priveste pe amazon sa mearga aia sa te scuteasca pe tine de taxe.
Ce spuin tu sa refuzi un lucru cumparat deja trebuie sa ai motiv, vanzatoru odata ce ti la vandut sa fii sanatos, il poti returna doara daca e defect sau nu-i ce au descris ei, daca produsu are o descriere.Nu sta nu stiu ce magazin, nu ca is mai toate magazinle vand si online pai ce tu crezi ca magazinu ala are vreo relatie cu guvernele lumii? Sa fim seriosi, tu ca si cumparator trebuie sa te interesezi, vanzatoru stie ce vinde siti poate oferi doara detalii legate de legile si obligatiile cel privesc pe el.Deci daca vine hanoracu si romanii o sa-i ceara taxe el nu poate returna ala back,mai ales del cumpara de la un magazin direct.Cel mai indicat este sai intrebe pe aia. dara te asigur ca aia or sa-i zica ca chestia asta cu taxele vamale e treaba ta, deci te vor indruma sa intrebi la tine local cum sta treaba cu aceste taxe apoi sa cumperi. Iara daca tu sa zic returnezi, ca sa stiti ceva, amemricanii is f de treaba, desi oamenii sau cei mai multi ii vorbesc de rau ammericanii nu aveti idee cum sunt, cat de treaba sunt.In sf deci tu sa zic cumperi ala si romanii zice vama ok? Tu na daca dai 240 sa mai dai vreo 100 sau 200 pai unde ajungi? Si atunci le scrii alora ce ai patit, le vorbesti frumos, ca nu ai mai luat, ca nu ai sttu si te asigur ca aia or sa accepte return dara cu conditia sa suporti tu shipping, adica transportu.Deci in cazurile asstea cand cumparati online mai intai este indicat si f bine sa comunici cu vanzatoru, mai toti au chat online poti intreba orice doresti, apoi cumperi.Nu te costa nimic sa vorbesti cu cineva.
Deci Ro si Ue nu are nici o conventie cu nimeni cu amazon sau ebay, sau firme care asigura transportu. Dara omu na intrebat de transport a intrebat de taxe vamale, deci nici vorba ca guvernu RO sau tarilor UE sa aiba vreo conventie cu firme care vand online ceara si siteuri, ca pana la urma amazon sau ebay nu vind ei nimic ei doara is suprot este o platforma pe care cineva is afiseaza ceva, altul cumpara altul vinde etc.

| cezar003 a răspuns:

Eu am comandat un aparat de tuns rowenta cu 25 euro pret de catalog si transport inclus ...nu am fost acasa cand a venit curierul
mama amabila l-a invitat la un ceai si i-a mai vandut la mama 4 carti cu 3 milioane si mi-a luat si taxe de transport 75 lei, deci asa ca fara suparare dar mai depinde si de fata, pentru ca eu i-as fi dat un sut in fund in loc de ciubuc

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Acum din America nu cred ca o sa vina Christofor Columb sa-ti aduca o geaca pe gratis dar daca o cumperi de exemplu prin AMAZON in toata lumea exista conventie si transportul este gratuit pentru ca ei le aduc cu bacurile iar tu cand comanzi vine de la Bucuresti, nu din New York sa fim clari

| cezar003 a răspuns:

America nu face comert cu amanuntul online cu Europa repet :
Transatlanticul aduce la Portugalia sau la Londra in cantitati masive, si face marketing pe peninsula ta cu marfa la-indemana
Vrei asta? cat i-mi dai pe un lot? si ti-o trimit la Bucuresti cu tirul de unde abia apare Amazon care are contrect cu Atlasib si abia ei ti-o duc la resedinta ta de judet de unde intervine PTTR care ti-o duce pana la poarta sau micile firme de curierat din orasul tau.deci greu de spus dar asta este cruntul adevar