| Singe a întrebat:

Vreau sa imi iau iPhone 11 de pe Amazon ca am vazut ca e 709 de dolari, adica undeva la 3000 de ron.
Ce taxe o sa vina? Cat % vama si cat % tva? Nu e siteul de Germania e site-u international Amazon.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Pai vezi ca trebuie sa scrie de unde se livreaza, in primul rand depinde din ce tara vine. Daca vine din orice tara din UE nu vei mai plati impozit. Depinde cu ce curierat vine, presupun ca la suma asta vine cu un curier privat (DHL, EMS etc.) si nu va trece prin posta romana. De obicei acesti curieri intra si tva'ul in transport sau daca e transport gratis poti intreba sellerul ce taxe o sa vina.
Daca vine din America vei plati si vama dar ti am zis depinde prin ce curier vine. La DHL stiu ca mai plateai si 100 de lei.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e telefon "de sua" fara marcaj CE, risti amenzi de 5000 lei, interfereaza cu retelele de telefonie europene.