| Vlad_Bogdan_1996 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un rooter de pe eMAG. Rooterul costa 99 de lei intrebarea este. mi-l aduce direct acasa eu stau in Iasi in localitatea vladeni satul alexandru cel bun. stiti daca mai trebuie sa plătesc ceva la postas ca sa mi-l aduca. Si cum merge. eu vreau sa-l folosesc pentru tableta si am un abonament de net colibri de 10 euro de la Orange. pot sa bag acea cartela in rooter si dupa am wifi la viteza pe care o are rooterul. Funda pentru raspunsul cel care ma lămurește

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand eMAG nu lucreaza cu posta, deci ti l aduce curierul nu postasul. In al doilea rand transportul este gratis daca ai cumparat de peste 90 ron

si nu nu poti pune cartela de la Orange in router decat daca are in mod explicit acesta functie, si ma indoiesc ca la 99ron are asa ceva

| Deliiiia a răspuns:

Curierul ti-l va aduce direct acasa, iar transportul e gratuit din moment ce comanda este de peste 90 de lei. Routerul se conecteaza la cablul de internet sau la modem, nu poti introduce cartela in el, iar internetul de pe telefon nu isi va schimba viteza.

Ca sa nu te complici, poti cumpara un router bun si de la un magazin local, e si mai ieftin cu vreo 10 lei.

| ombladon112 a răspuns:

Http://bitly.com/1z7IigZ despre acest router e vorba?

| LEDKIT a răspuns:

Nu poti pune cartelea la router http://www.giz.ro/......ari-14718/ sau mai mult Un ruter[1] (sau router[2]) este un dispozitiv hardware sau software care conectează două sau mai multe rețele de calculatoare bazate pe „comutarea de pachete" (packet switching). Funcția îndeplinită de rutere se numește rutare. În acest articol diferențierea între rutere hardware și rutere software se face în funcție de locul unde se ia decizia de rutare a pachetelor de date. Ruterele software utilizează pentru decizie un modul al sistemului de operare, în timp ce ruterele hardware folosesc dispozitive specializate (de tip ASIC) ce permit o viteză mai mare de comutare a pachetelor.

Ruterele operează la nivelul 3 al modelului OSI. Ele folosesc deci adresele IP (de rețea) ale pachetelor aflate în tranzit pentru a decide către care anume interfață de ieșire trebuie să trimită pachetul respectiv. Decizia este luată comparând adresa calculatorului destinație cu înregistrările (câmpurile) din tabela de rutare. Aceasta poate conține atât înregistrări statice (configurate/definite de către administratorul rețelei), cât și dinamice, aflate de la ruterele vecine prin intermediul unor protocoale de rutare.