| IadidK a întrebat:

Vreau sa-mi fac un PC din componente.
Doresc sa iau urmatoarele componente:

-Procesor Intel® CoreTM i3 2120, 3. 3GHz, socket 1155, Box

-Placa video Palit Daytona GeForce GTX 560 SE, 1GB GDDR5, VGA, DVI, HDMI

-Placa de baza Gigabyte H61M-DS2, socket 1155

-Memorie Kingston 4GB, DDR3, 1333MHz, CL9 ValueRam

-HDD Western Digital Caviar Blue KX, 500GB, 16MB, 7200rpm, SATA 3

Acum, am cateva intrebari:
1.Se potrivesc componentele?
2. Este nevoie sa cumpar DVD-ROM, DVD-Writter sau Placa de sunet noi?
3. Nu stiu ce carcasa si sursa sa iau.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Placa video si hard discul sint fail. Pune 8 GB de ram. Se poate fara DVD de nici o culoare, merge sa instalezi sistemul de operare de pe stick. Placa de sunet ai incorporata, oricum. Ia o carcasa cum iti permite bugetul si spatiul/gusturile, dar nu te zgirci la sursa. Un Sirtec 400W ar fi mai mult decit OK, dar nici o sursa de 450-500W de marca nu ar fi o idee rea. Eu personal as merge pe Sirtec, Chieftec, Enermax sau Fortron.

| IadidK explică:

O sursa Inter Tech Energon 650W cu o carcasa RAIDMAX TORNADO. Ce hdd imi recomanzi?

| IadidK explică:

Intentionez sa cumpar Sursa Inter-Tech Energon 650W si Carcasa RAIDMAX Tornado, Negru.
Ce HDD imi recomanzi?