| swty89 a întrebat:

Vreau sa stiu care procedura daca comand de pe aliexpres.com un telefon mobil si transportul e gratuit, trebuie sa ma duc la biroul vamal sa ridic coletul? sau trimit direct prin posta romana.si trebuie sa declar valoarea si sa platesc taxe vamale daca e mai mult de 50 de dolari, am inteles daca produsul e sub 50 de dolari e gift(cadou) sa-mi spuna cineva daca a mai comandat de pe siteturi internationale cum e procedura exemplu alibaba.com,aliexpres, amazon.com etc. DAU FUNDA CELUI CARE IMI OFERA RASPUNSUL CONCRET.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Suni la posta si intrebi care este oficiul postal arondat adresei tale de unde poti sa ridici colete internationale.

In general sunt doar cateva in oras, nu toate isi permit asta. Acolo la oficiu este un nene vames care se uita la produs si la factura si iti trage repede o taxa vamala pe care trebuie sa o achiti pentru a ridica produsul.

Daca taxa vamala este prea mare, poti sa ceri sa scrii o declaratie pe proprie raspundere cum ca valoarea produsului este exagerata si ca doresti sa specifici ca aceasta este in realitate mai mica.

Stabilesti valoarea de comun acord cu nenea ala si platesti taxa vamala.

Cu aliexpres eu am avut o experienta neplacuta, in sensul ca am trimis banii prin western union (cam asa se lucreaza cu china) si am primit un produs calitativ cam prost.

| swty89 explică:

P.S. prin paypal este mai sigur ca din cate am inteles ca cand primesti marfa si vezi ca produsul e cea ce a comandat ii transferi bani prin paypal.