| onuticuta200312 a întrebat:

Vreau sa vant cateva lucruri pe OLX! Am inteles ca pentru livrare cu verificare se plateste 25 ron.Dar unele dintre lucrurile pe care vreau sa le vand eu costa mai putin de 25 lei, de exemplu vreau sa vand o culegere pe care am dat cand am cumparat-o 20 lei, iar acum fiind second-hand vreau s-o vand cu 15-17 lei.Nu cred ca ii convine unui cumparator sa dea mai mult pe transport decat pe obiectul cumparat.In final, am vrut sa va intreb ce trebuie sa fac sa trimit coletul prin Posta Romana? Cum imi primesc banii? Vreau toate informatiile!

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

In primul rand vrei s-o vinzi foarte scump! Ar trebui cel mult la 10 lei! (50%)
Ma indoiesc ca ti-ar cumpara-o cineva la pretul de 15 -17 lei + transport!
Ca s-o trimiti prin posta trebuie completate 2 formulare: un mandat postal si un buletin de expeditie:

http://emediabacau.ro/wp-content/uploads/2010/11/mandat-persoana-fizica.jpg

http://images9.okr.ro/......00_700.jpg

Si platesti taxa transportului. Aceasta taxa (pe care ti-o comunica postarita, daca intrebi) ai grija s-o incluzi in pretul produsului pe care il vinzi. Ex: cartea costa 15 lei + taxa 10 lei = 25 lei SUMA DE RAMBURS. Banii iti vor veni acasa, postasul trebuie sa ti-i inmaneze, trebuie sa semnezi la primirea lor.