| qPandik a întrebat:

Acum 20 de minute mi-a venit noul calculator, comandat acum 1 sătpmămână. Totul bine frumos, îl instalez eu după propriul plac, intru pe el. Îmi instalez un program de muzică, ascult ceva muzică şi dintr-o dată când vreau să descarc ceva să mă joc descarcă al dracului de greu [scuzaţi limbajul]. Un joc de 256MB il descarcă în 20 de ore. şi nu scade deloc, tot aşa rămâne. După părerea mea un joc de 256MB ar trebui să-l ia în niciun minut. Ce părere aveţi? [PC-ul nu e cumpărat după nu ştiu ce site-uri străine să ziceţi că poate mi-am luat ţeapă sau ceva, ci de pe PC Garage şi folosesc router]. Înainte aveam viteza de net 650MBps download. Acum când am făcut iar internet speed test-ul am 12, 43MBs WTF,

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi ce componente ai. Driverele le-ai instalat cum trebuie'?

| Dumbi a răspuns:

Componente? Si cred ca, calculatorul are ceva si la tastatura.
Ce windows ai? Sa stii ca 7 e cel mai bun, indiferent ca ai PC de la NASA tot 7 e baza.
S-ar putea sa fie de la router, ai de la RDS?

| userul7200 a răspuns:

Sunt singurul care s-a chinuit sã citeasca "sătpmămână"?!

Dar oricum...
- Ce internet provider ai?
- Asigura-te ca ai instalat ultimele drivere.
- Poate placa de retea s-a dus.
- Conteaza si de pe ce site ai incercat sa descarci jocul respectiv.
- S-ar putea sa ai un virus, descarca Malwarebytes si vezi.

Bula
| Bula a răspuns:

Cum drak ti-a venit calculatorul "acum 20 minute", iar tu descarci deja jocul de 20 de ore?
Noua vrei sa dai teapa, hombre?

wtf?!?

| qPandik explică (pentru Bula):

Nu am zis că descarc jocul de 20 de ore ci am scris că e gata în 20 de ore şi că nu scade, ci rămâne tot 20. L-am pus la download şi tot aşa rămâne. Nu că "îl descarc de 20 de ore".

| qPandik explică (pentru userul7200):

Acolo a fost greşeala mea deoarece m-am grăbit în scris.
1. RDS
2. Sunt instalate ultimele drivere.
3.N-are cum dacă e nouă.
4.Site-ul e origins.
5.Am descărcat, am scanat, rezultatul fiind PC CURAT.

| qPandik explică (pentru GabiDumitrescu):

Intel i5-7500 3.4GHz Kaby Lake, 16GB DDR4, 1TB HDD + 240GB SSD, GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5.

Iar ca să îţi răspund la întrebare : Da, am instalat toate driverele necesare exact cum trebuie.

| qPandik explică (pentru Dumbi):

Componente : Intel i5-7500 3.4GHz Kaby Lake, 16GB DDR4, 1TB HDD + 240GB SSD, GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5.
1.Da, am Windows 7 Ultimate N [cum ai zis şi tu, ăla e baza]
2. Net-ul de la RDS, router-ul e un Tenda F300, 300Mbps

| qPandik explică:

Îmi pare rău. Spune-i tăticului tău că nu am loc de mama ta.

| doctorandus a răspuns:

Descarci jocuri... cum? De unde? Cu ce program?

In primul rand viteza masoar-o cu un CD de bootare cu Linux. Sa fie un singur calculator conectat la internet, fara mobil, fara tableta, fara virusi, fara spyware, fara sa descarce updateuri, fara alte descarcari, routerul propriu (daca ai asa ceva) trebuie sa faca fata la viteza nominala a internetului (ca viteza WAN to LAN), trebuie sa ai cel putin cablu Cat5e peste tot, placi de retea de 1 Gbps, fara WiFi, ci doar prin cablu de retea. Viteza o masori cu speedtest-cli si incerci mai multe servere si repeti masuratorile.

Exemplu: descarci Clonezilla Live (alternative stable), bootezi de pe el, apesi Ctrl-Alt-F2 (sau in loc de a apasa asta, alegi Enter shell).

sudo su -
apt-get update
apt-get install speedtest-cli
speedtest-cli
poweroff

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru qPandik):

Poate ai o problema la placa de retea sau la router.

| userul7200 a răspuns (pentru qPandik):

Ai incercat sa resetezi router sau reinstall Windows?

| Dumbi a răspuns (pentru qPandik):

Reinstaleazati windows-ul si daca nu te pricepi lasa un om care se pricepe la asta. Si pc-ul se conecteaza la wifi? Poate e din unitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Iti recomandam sa iti contactezi direct furnizorul de internet.