| Surpriseless a întrebat:

Am accesat online mai demult (aproape6 luni) o banca unde am cont, siteul e protejat, dar acum de recent exista sanse mari sa mi se fi virusat calculatorul de hackeri, pe chrome imi apar tot feluri de add up-uri,
se instaleaza tot feluri de programe pe calculator, bine aceste programe le opresc de la "run" sau cu task manager.
Se poate ca sa mi se sparga contul, din datele de la ultima logare., daca cu nu l-am mai accesat online de mai multe luni?

Răspuns Câştigător
| 223kkk a răspuns:

Nu se poate sa iti sparga contul.Pentru a iti sparge contul trebuie sa aiba control asupra pc-uli.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cel mai bine reinstalezi windowsul si formatezi complet toate partitiile. Cu cat mai repede cu atat mai bine.

| ovidiu123432 a răspuns:

Nu sunt virusi sunt doar asa pusi si daca dai click poti lua virusi, incearca o resetare mai bine.

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, intra pe:https://www.malwarebytes.com/ descraca varianta free instaleaza si scaneaza si sterge tot c e gaseste

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Iti recomandam sa iti salvezi datele pe un dispozitiv extern si sa iti reinstalezi sistemul de operare.

Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.