| votkas a întrebat:

Am gasit un SSD de 6 Gb plin cu chei private BTC de 51 caractere, ce pot face cu el? Valoreaza ceva?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai noroc, esti milionar.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Atentie la hackeri, ca asemenea chei sunt foarte cautate.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si sa nu te lauzi in gura mare cu asta.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să îl dai celui care l-a pierdut, punând anunțul că l-ai găsit:
- pe site-uri de obiecte pierdute/găsite
- lipind afișe în zona în care l-ai găsit.
Proprietarul trebuie să îți spună marca ssd-ului, capacitatea lui, culoarea, și o parte din conținutul lui. Deci pe acestea nu le dezvălui în anunț; și deci nici poză să nu-i faci.
În rest, nu umbli la el deloc. Poți să îl duci la politie dacă ți-e mai ușor așa; și mai ales după o săptămână de la lipirea anunțului în zona respectivă. Sigur sunt documente importante în el.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Dacă găsești un obiect care nu îți aparține, recomandarea noastră este să mergi să îl predai la cea mai apropiată secție de poliție de locul unde l-ai găsit.