|

Am ignorat această urgentă problemă, pentru că m-am gândit că Google lucrează la securitatea conturilor și a aplicației în sine.

Am intrat în aplicația mea de Banking (ING Home Bank) și în repetate rânduri, am observat debitări necunoscute către google play (conturile pentru aplicațiile aferente). Ce se petrece aici oameni buni? Cum e posibil, fără să-mi atașez nici un cont bancar și nici cardul la serviciile Google? Cum e posibil așa ceva? De unde au ei informațiile despre bancă? Cum pot retrage ei fără autorizarea mea? Mai ciudat este că "plata a fost autorizată" în aplicația mea de banking, deși eu n-am primit mesaj. Nu mai funcționează 3d Secure-ul? Mă duc și fac un scandal de zile și la google și la bancă. Nu-i mare pierderea (549 Ron debitat la conturile google play).

Nu admit așa ceva. Sper, ca-n urma formularului completat către google, să mi se restituie banii în cel mult o săptămână!

https://pay.google.com/payments/unauthorizedtransactions (n-au trecut 120 de zile, am șanse să-mi primesc toți banii înapoi)?

10 Raportează Evaluează
10 răspunsuri:
| a răspuns:

Android este dezvoltat de Google.
Aplicatiile le poti descarca de la Google (play) sau din alte site-uri.
Pentru Google, daca ai dat acordul de conexiune intre contul tau bancar si Android, automat datele contului tau bancar sunt cunoscute.
In continuare, daca mai descarci o aplicatie platita sau te inscrii la ceva servicii care costa, atunci automat sumele se descarca din contul tau.

Verifica pentru ce aplicatii /servicii te pun la plata!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Sunt mai multe posibilități mai ales dacă ai copii. Este foarte ușor sa plătești cu card sau cu o aplicație in jocuri sau cu google pay etc. Dacă ai copii, paroleaza ceea ce este de parolat, dai scan de viruși si fi atent la ce dowbloadezi etc.

| explică (pentru costinvlad490):

Ascultă-mă mai întâi. Cardul și contul bancar sunt securizate atât prin parolă, autentificare biometrică și confirmare pe mail. Îmi blochez de fiecare dată cardul (îl dezactivez când nu-l folosesc) și blochez plățile POS și online. Din start, degeaba ai tu cardul meu (și cu 3d secure activ), pentru că e bibelou cardul. Nu poți face plăți cu un card inactiv.
Mi-am făcut licențe pentru Avast premium, la securitate nici nu discutăm. Alta este problema...

| a răspuns (pentru GPA):

Dacă descarci chestii, anumite lucruri te pun la plata. Dacă ai cardul ca metoda de plata in google pay trebuie șters.

| explică (pentru costinvlad490):

Nu-i salvat ca metodă de plată. Orice descarc intră prin filtrul Avast-ului.

Orice website pe care ai cumparat vreodata cu cardul de credit poate fi spart si astfel afla hackerul toate detaliile. D-aia eu nu folosesc carduri de credit.

| a răspuns (pentru costinvlad490):

Pentru o verificare rapida: http://monitor.firefox.com/

Dacă il ai băgat pe telefon, este ușor sa cumperi cu el.

Dacă ai cartela se poate si asa fiindcă poate iti reîncarca cartela direct. Ceva de genul tu folosește pe google play sim Vodafone ca plata sau facturarea Vodafone. Iti ia bani de pe card. Sau nu stiu ce poate fi. Trebuie sa ai grija cu sms urile. Dacă stii codul ala lung al cardului degeaba ai filtre. Iti da sms si bagi cod si gata.

| a răspuns:

Esti sigur ca nu cumva un alt membru al familiei a facut asta?
Sau poti face un ticket mai exact cu aceasta problema, dar intai mergi la banca si afla mai multe informatii. Poate ai fost ironic cand ai spus ca nu-i mare pierderea, dar in Romania aia sunt bani.