| LawlietL886 a întrebat:

Am încercat să pun pe You tube un clip cu un anime. După finalizare clipul nu mergea. Scria că videoclipul a fost revendicat de un post de televiziune străin. Pot să revendic videoclipul?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atentie MARE cu clipurile si pozele postate pe internet!
Nu ai dreptul sa postezi productia cuiva fara acordul lui, altfel incalci drepturile de autor!

Daca postezi o secventa, poate fi de maxim 30 secunde (!), cu mentionarea OBLIGATORIE al sursei!
In caz contrar poti fi dat in judecata (chiar in strainatate), unde dreptul de autor se ia foarte serios, condamnandu-te la plata unor despagubiri chiar mai mari ca salarul tau de intreaga viata!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru KoroSensei):

Eu nu am vorbit de Youtube, ci in general despre postarile pe net.

La majoritatea reclamantilor nu ti se blocheaza materialul (mai ales daca e site-ul tau propriu), doar te trezesti dupa u timp cu executorii la usa, cu sentinta in mana.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Pe Youtube nu poti incarca materiale (video, audio) care se afla sub incidenta drepturilor de autor. Practic, clipul postat de tine este proprietatea altcuiva si postarea/folosirea sa este un fel de furt si este ilegala.

| CdeMetal a răspuns:

Doar dacă cumperi drepturile de autor.

Răspuns utilizator avertizat
| damnedwolf a răspuns:

Nu pentru ca ei eu drepturile de autor adica doar ei posta
nu il poti revendica din moment ce nu iti apartine

| UserulAnonim a răspuns:

Ai putea sa desparti videoclipul in doua parti, sa le postezi separat, si la descrierea fiecaruia sa precizezi sursa, autorii / compania etc.
Daca nu faci treaba asta se numeste furt de drepturi de autor.

| LawlietL886 explică (pentru UserulAnonim):

Spune te rog frumos mai detaliat. Tot ce trebuie să scriu la descriere.