| NicaAlex1983 a întrebat:

Am o problema! Cand am intrat pe calculator imi da aceasta eroare: No internet acess. Ce sa fac?
Poza: https://s16.postimg.org/jh03hw2zp/IMG_20161202_092129.jp g

12 răspunsuri:
| AlexUnder a răspuns:

Cel mai probabil nu ai instalat un driver de retea. Incearca sa instalezi Network Adapter Driver.

| Gogolica a răspuns:

Am eu raspunsul, daca esti conectat la wirles(nu stiu daca am scris bine) incerca sa scoti cablul ce lumineaza sa il scoti si sa il bagi, daca nu merge nici asa incerca sa le inversezi adica cablul ce se conecteaza la wirles sa il bagi la Pc(Calculator) iar cablul ce se conecteaza la Pc(Calculator il bagi la wirles(nu stiu daca am scris bine) daca nici asa ar trebui sa iti cumperi un alt cablu(acela ce lumineaza) Funda?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Gogolica):

"cablul ce se conecteaza la wirles" big grin big grin big grin
Omule, tu stii ce inseamna wireless?
wireless = FARA FIR
tongue

| 1Q a răspuns:

Ori nu ai conectat cablu calumea ori nu ai instalat driverul de retea, inchide si deschide routurul, scoate baga cablu, instaleaza driverul

Bula
| Bula a răspuns:

Verifica conexiunile la internet:
A. Daca a functionat recent si nu ai modificat nimic, atunci verifica mufele de la cablul de retea ("de internet") daca sunt bagate bine, verifica routerul daca ai, suna la furnizorul tau de internet
B. Daca ai instalat recent calculatorul, windows-ul, router-ul etc, inseamna ca e problema de instalare/configurare. Cheama cineva cunoscator sa verifice toata instalatia (si in acest caz poti apela la furnizorul de internet)

| NicaAlex1983 explică (pentru Bula):

Daca bag internetul prin cablu merge. Dar daca il bag in router nu mai functioneaza, zice ca "dns server isn't responding"

| Gogolica a răspuns (pentru Bula):

Tu sti eu am wireless si am cablu...in fine eu asa am rezolvat, am avut aceeasi problema

Bula
| Bula a răspuns (pentru NicaAlex1983):

Trebuie sa configurezi routerul.
Daca nu stii cum, este descris in cartea tehnica.
In caz ca nu te descurci, cheama pe cineva priceput la configurarea routerelor.
Poti apela chiar si la furnizorul tau de internet.

| untu a răspuns:

Iti apare 404 not found? Mai apasa odata pe albastru POST IMAGE si te va duce acolo! Este vorba ca vrei sa postezi fotografiile acolo? Sau poti sa mergi la https://postimage.org/ si e gata!

| Ora de net a răspuns:

Buna Alex,

Te incurajam sa iti contactezi direct furnizorul de internet. Cei de la relatii cu clientii te pot ajuta cel mai bine in aceasta privinta.

| TheCoolMouseK a răspuns:

Asigura-te ca ai introdus bine cablul. Ai un driver de retea instalat? Incearca sa repornesti calculatorul.