| Ciubotaru_Ciprian_1999 a întrebat:

Am o problema cu contul de Facebook, imi tot apare reclame si postari sugerate, ba chiar și reclame indecente pornografice de la niste pagini, (promotori) am apelat la dumneavoastră ca poate stii, deci ma puteti ajuta cum sa închid reclame sau dacă există ceva setari la cont. Sper sa ma puteti ajuta va rog frumos... sau macar sa stiu daca si vouă va apare la fel

2 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna, Ciprian,

Ne pare rau ca ai intampinat o astfel de situatie neplacuta. Acele postari apar din cauza unui virus pe Facebook. Pentru a-l indeparta, trebuie sa mergi cu mouse-ul in coltul din drepta sus a paginii de Facebook, sa dai click pe sageata si mai apoi sa alegi, din lista care va aparea, optiunea Settings. Mai apoi, mergi la lista din partea stanga si acceseaza Apps. Iti vor aparea aplicatiile pe care le folosesti, cu care contul tau este conectat. In acea lista exista si acest virus deghizat sub forma unei aplicatii. Poti sterge toate aplicatiile sau le poti sterge pe cele care ti se par suspecte, cele pe care nu iti amintesti sa le fi accesat sau folosit. Faci acest lucru accesand X-ul din dreptul fiecarei aplicatii.

| Private222222222 a răspuns:

Ti se afiseaza reclame deoarece Facebook-ul face bani din ele si asa poate el functiona. Acele reclame pornografice si care fac o promovare la pastile de slabit etc. sunt, cel mai probabil, de la site-uri romanesti de stiri false care vor sa faca si ei bani. Nu ar trebui sa ai reclame indecente daca nu apesi pe linkuri. Sper ca te-am ajutat!