| anonim_4396 a întrebat:

Am primit pe Facebook notificare sa-mi schimb numele ca daca nu mi-l inchide.Ok si l-am schimbat insa nu vreau sa imi las numele complet pe Facebook din motive personale.Mi-am facut altul pe alt mail insa mi l-a dezactivat dupa aprox 10 minute.Am folosit acelasi nume ca si celalalt pe care il aveam deja.
Il pot schimba iar dupa 60 de zile? asa zice acolo ca pot sa-l schimb o data la 60 de zile.Ce sa ma fac?

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dezactivează-ți temporar contul, până vor trece cele 60 de zile, dacă zici că numai atunci, poți reveni la numele inițial. Dar, s-ar putea să ai din nou probleme. Cine te-a raportat acum, o poate face și atunci. Iar FB-ul îți va bloca contul până la verificarea identității. Dacă nu le vei trimite o copie a unui document, din care să reiasă că folosești numele real, nu îți vor debloca contul. Sunt foarte stricți în privința asta. Și adevărul e că nu le pasă, dacă își pierd din utilizatori. Fiindcă au milioane. Își permit să închidă zilnic, chiar și 20.000 de conturi.
Poți face două lucruri:
1. Dezactivezi contul temporar (60 de zile), când ți se permite să schimbi din nou numele.
2. În cazul în care ți-l blochează și îți vor solicita să faci dovada identității, atunci le trimiți copie, dar în același timp, îi poți ruga să accepte varianta cu păstrarea prenumelor, nu și a numelui de familie. Încerci cumva să îi convingi. Adevărul e că mulți au rezolvat situația în felul acesta.
Până atunci, folosește-te de un laptop/PC, pentru a-ți crea un alt cont de Fb. Înainte de asta, îți faci o nouă adresă de email. La urma urmei, te poți conecta și cu adresa de email+ parola. Exclude telefonul. Nu-l mai menționa atunci când te înscrii pe Facebook.

| 2EXA a răspuns (pentru floresdemayo):

Am incercat pasul 2 insa mi-a blocat contul nou creat dupa 10 minute maxim.

| floresdemayo a răspuns (pentru 2EXA):

Roagă pe cineva să îți facă un cont. Nu știu ce să zic. Mă gândesc că te-ar bloca din nou, dacă te loghezi de pe același dispozitiv. Ți-au păstrat IP-ul. Chiar că nu înțeleg ostilitatea asta a lor, împotriva încercărilor tale de a-ți crea un cont pe care l-au închis din cauza numelui incomplet. Înțelegeam situația, dacă era vorba de alte abateri, dacă ai fi încălcat regulamentul siteului în repetate rânduri, dacă hărțuiai, înjurai, denigrai, postai nuduri, obscenități, ori dacă era vorba de pedofilie etc
Pe bune, pentru un nume, atâta tam-tam?! Sunt ciudați. Neînțeleși. Se comportă așa, fiindcă facebookul a ajuns să fie cea mai mare rețea socială. Exact ca și omul care ajunge la putere. Uită de unde a plecat...
Dă-i naibii! Nu te mai atașa niciodată de contul de FB, nu îți mai aduna în el amintirile, vezi bine că nu prezintă siguranță/stabilitate. Azi îl ai, mâine s-a dus naibii...

| 2EXA a răspuns (pentru floresdemayo):

Da ai dreptate insa eu mereu am considerat Facebook-ul un chat sa pot contacta pers p[otrivite si un 'folder' pentru poze cu pers. dragi, care stiu ca nu se sterge.Insa ....eh...

| NLS a răspuns:

Poti crea un email nou, la care atasezi un nume fictiv nou.
Apoi creezi noul cont de FB.

Daca ai avut la inceput numele real pe acel cont, acela poate fi motivul pentru care nu te lasa sa folosesti nume "straine".

Eu m-am multumit sa pun doar primele 2 initiale. Nu mi-a fost inchis.

| Lioana a răspuns:

Din ce motiv ti-a trimis Facebook acel avertisment? Ce problema era cu numele tau? Banuiesc ca era fals dar ei nu aveau cum sa-si dea seama de asta. Probabil numele tau nu era tocmai un nume.
Daca ti se spune ca poti sa-l schimbi dupa 60 zile inseamna ca asa e.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Facebook, prin politica sa de utilizare, cere sa iti folosesti numele real pentru contul personal. Daca nu faci acest lucru, exista posibilitatea ca contul tau sa fie inchis. Mai multe detalii la https://www.facebook.com/terms.php

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Există niște reguli, iar dacă nu le respecți este normal să se întâmple astfel de situații.
Nu este posibil „fentarea" TOS-ului! Ori folosești date reale, ori renunți la serviciile oferite. Este simplu!