| anonim_4396 a întrebat:

Am sunat printr-un call video o persoana care am aflat ca este pedofila, ma poate localiza? sa afle unde stau sau cv?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit nu te poate descoperi daca este un om simplu, daca este hacker tot ce-i posibil ( daca ti-a aflat adresa ip iti poate afla si locatia ) putin probabil dar pentru siguranta ta nu mai suna persoanele pe care nu le cunosti.

| Iunix a răspuns:

Da, și eu te-am localizat și vin după tine. Omu ăla să ști că nu are ce face decât să vină după tine. Să ști că sunt destui oameni cărora poți să le dai și adresa ta scrisă pe o foaie și tot nu o să-i intereseze.

| RoyalVoid a răspuns:

Call video pe ce? Daca ai sunat de pe pc iti poate localiza ip-ul daca se pricepe cat de cat, iar daca ai sunat de pe telefon te poate gasi doar daca se intereseaza de numarul tau de telefon, dar asta ar fi foarte riscant pentru el, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji.De obicei pedofilii nu sunt persoane cu cunostinte necesare pentru a face lucrul asta.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Iti poate afla doar IP-ul de unde poate afla doar furnizorul de internet si orasul. Daca esti pe internet mobil doar furnizorul.

| leapșa a răspuns:

Instaleaza-ti si tu un antivirus, sa detecteze virusii tip malware si spyware.
Ai dat vreun click pe vreo adresa web trimis de el?

| gabriela2201 a răspuns:

Ai cunoscut-o pe net si ai aflat ca e pedofila? ai citit pe internet? si de ce prin video call? daca nu te-a reperat pana acum eu cred ca ai scapat.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Din pacate, persoanele pe care le intalnim online sau pe retelele sociale sunt, in fond, niste persoane necunoscute. Oricat am comunica cu ele, noi nu putem stii sigur daca ele spun adevarul, nu putem stii ce intentii au si nu putem fi siguri daca se ascund in spatele unui profil fals sau nu. De aceea noi consideram ca e bine sa fii foarte precaut atunci cand vorbesti cu astfel de persoane straine - nu da date personale, nu trimite poze cu tine, nu suna prin video call si in niciun caz nu merge sa te intalnesti cu astfel de persoane. Mare grija si la ce informatii alegi sa postezi sau impartasesti pe retelele sociale.

Doar dintr-un simplu apel persoana respectiva nu te poate gasi. Ce anume te face sa crezi ca persoana este un pedofil? Ne poti trimite un mesaj la ajutor@oradenet.ro si noi te putem sfatui mai indeaproape. Asteptam mesajul tau!