| AlinaaRaluca a întrebat:

Acum cateva minute am primit un mesaj de la o persoana necunoscuta pe Facebook in care ma intreba daca vreau sa-i vad... i-am zis ca nu. El a continuat si nu i-am mai raspuns. Cand, ma trezesc cu o poza cu abdomenul lui si l-am avertizat ca ia block. Apoi a zis ca nu mai trimite si mi-a trimis poza cu. lui si m-a intreba daca e mare. Asta mi-a stricat copilaria. Dupa ma intreba daca vreau poze cand dadea m***e. asa ca m-am speriat, m-am dus pe profilul lui si am observat ca e barbat, nu copil, apoi i-am dat report si block si acum sunt speriata si imi e cam frica sa nu ma gaseasca. nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

ASsta se intampla cand iti afci profil pe FB si-l lasi pe "public" sa te agate toti pedofilii si obsedatii sefual.
Blocheaza-i pe cei care te sicaneaza si nu mai sta de vorba cu ei, asa trebuia facut si cu asta inca de la inceput cand te-a intrebat daca nu vrei sa-i vezi... In plus, raporteaza-l la administratia FB-ului.

Acum, schimba-ti setarile sa te vada doar prietenii tai!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Arata-i postarile adultului care iti supravegheaza activitatea pe internet, va sti sa evalueze adevaratele riscuri si sa ia masurile necesare. Si nu mai accepta niciodata message request fara sa ceri intai permisiunea unui adult

| AlinaaRaluca explică (pentru Brigaela):

Am sters mesajul(poza) imediat ce am primit-o... si eu de obicei nu vorbesc cu necunoscuti, si de foarte rarile momente cand le fac, imi bat joc de ei. Am crezut ca tipul asta glumeste. Si accept cereri de la oameni necunoscuti dar nu ma bag in seama cu ei. Chestia asta o sa o iau ca pe o lectie. Ma pun sa sterg toti necunoscutii si sper sa uit cat mai repede ce mi s-a intamplat.

| Brigaela a răspuns (pentru AlinaaRaluca):

Ei bine, daca iti bati joc de oameni, atunci e bine ca s-a gasit cineva sa isi bata joc si de tine, sa simti gustul. Ia-o ca o lectie: asa cum te comporti, asa vei fi tratata.

| SomeBody12425356 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, si adultul ala intelgient nu o va mai lasa pe Facebook sau pe internet si nu o sa ia nici o masura in privinta tipuli.

| Brigaela a răspuns (pentru SomeBody12425356):

Decizia de a nu o mai lasa pe internet pana nu are mai mult discernamant si mai mult respect este una excelenta, o sa o ajute sa se pastreze in siguranta.

| Adry05 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce nu i-ai dat block din prima? Tu chiar nu te-ai prins ca ala n-ar fi fost interesat sa vorbeasca altceva cu tine si doar pentru aia te-a abordat? laughing

| AlinaaRaluca explică (pentru Adry05):

Mi-a si zis cand l-am intrebat de ce m-a bagat in seama. Mi-a sis ca vrea sa ii vad... si mi-a trimis poza laughing dar e ok, am la cereri de la "tipi duri" dar cu asta m-am bagat in seama crezand ca e de varsta mea

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ti-a stricat copilaria? wow; nu te cred!

| AlinaaRaluca explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Woow nu ma crede daca nu vrei ca nu oblig pe nimeni keep calm

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AlinaaRaluca):

Tu ai cerut, indirect, tot ce ti-a trimis. ca ai o minte perversa nu te condamna nimeni; dar sa dai vina pe ceilalti pentru dorintele tale este cu totul altceva!
Succes!

| AlinaaRaluca explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce as vrea sa vad o? Intr-adevar, injur, dar daca acceptam sa imi dea o poza cu barbatia lui nu mai puneam intrebarea asta, si ii ceream in continuare "pentru dorintele mele". Sunt un copil, mie nu mi se pare normal ca alt copil mai prost educat sa faca asa ceva pe net. De unde am dedus ca e copil, in poza lui de profil era un vlogger, nu el. Apoi am vazut ca mai avea o fotografie cu un copil cam de seama mea, si de aici cred ca e copil. Ma rog, a trecut, totul e ok, nu mai poate sa ma contacteze sau sa imi vada profilul.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Alina,

Ne pare rau ca ai trecut printr-o astfel de situatie neplacuta. Sfatul nostru este sa setezi profilul tau ca fiind privat, sa nu adaugi persoane necunoscute in lista de prieteni si chiar sa stergi persoanele pe care nu le cunosti personal din lista ta. Mai mult decat atat, nu raspunde mesajelor care vin din partea unor necunoscuti si blocheaza persoanele care te deranjeaza.

Totodata, te sfatuim sa vorbesti cu parintii tai sau cu cineva apropiat despre acest incident. Suntem siguri ca ei iti vor binele si vor incerca sa te ajute. In acest fel, vei elimina o parte din supararea si tensiunea legata de aceasta situatie.

| sparkY5200 a răspuns:

Salut,stai linistita vorbeste cu parintii tai, du-te la politie, il poti acuza de pedofilie, doar fii calma.

| BaiatuCuTastatura a răspuns:

In primul rand este sugerat sa iti pui toate setarile de la profilul de Facebook pe privat, si doar prietenii.In legatura cu gasirea ta:
Pentru acest lucru este nevoie demulta experienta, si sansele ca un om la intamplare de pe Facebook sa te gaseasa sunt destul de mici. Oricum, asigura-te ca profilul tau este privat, in al doilea rand, niciodata sa nu postezi adresa ta nicaieri(evident), eu personal nu dau check-inuri ca sa nu mi se poata aproxima locatia.Numarul de telefon, adresa de e-mail localitatea, judetul trebuie sa fie intotdeauna pe privat.