| swinger a întrebat:

Buna, am 15 ani si tot imi trimite mesaje o persoana de 20 de ani care este si pedofil. Stie in ce oras stau si ma tot intreaba pe ce strada/ drum, am si screenshot-uri cu conversatiile daca trebuie. Imi mai spuse cateva din fantaziile lui.Ce sa fac? Este vreun lucru as putea suna? (sunt prea laşa sa sun la politie) de cam 2 - 3 zile tot trimite mesaje.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent arata mesajele parintilor si ei sunt cei care trebuie sa contacteze Politia!
Nu stii daca este pedofil sau proxenet si te pot rapi, cand nici nu gandesti.
Daca nu spui nimic parintilor ei nu vor stii ce se intampla si in caz de nenorocire daca esti rapida, te pot viola, bate, maltrata sau chiar ucide.
Daca te rapeste proxenetul, ala te vinde pe piata de prostitutie, din starinatate.
Cu asa ceva nu te joci si nu crezi ca-i gluma, ca sunt tot timpul cazuri de fetite rapite si disparute din tara.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și tu ești curios! De ce ii deschizi mesajele?
De ce nu l-ai blocat până acum? Nebuni sunt multi in lumea asta...

| ReddY25 a răspuns:

Ori îl blochezi ori arăți la poliție cât mai curând posibil

| mi25 a răspuns:

Spune-i, prima data, ca daca iti mai trimite mesaje, faci reclamatie la politie. Blocheaza-l. Daca insista, doar atunci poti face o reclamatie la politie, dar impreuna cu un parinte.
Ceea ce face el se incadreaza in Codul penal.

| Yuoia a răspuns:

Daca ai 15 ani mergi cu un parinte la politie. NU neglija! Curaj!

| Yuoia a răspuns:

Ar trebui sa reclami totul la politie. Cu probe cu tot.
Daca ai 15 ani mergi cu unul dintre parinti.

| anonimuIl a răspuns:

Blochează-l și nu mai ai probleme cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stau pe o stradă unde e o celulă cu gratii ce te așteaptă dacă nu mă lași in pace.

Așa să-i raspunzi.

| Andrei0003 a răspuns:

Spune asta parintilor ca sa mergeti la politie. Daca stai in Bucuresti sau in zona, Ii poti spune si justitiarului de Berceni sa va distrati putin cu el.

| Palorma a răspuns:

Spune i justițiarului din Bercenilaughing). E priceput la chestii de genul.

| MonaKoyori a răspuns:

Efectiv nu esti singura persoana care pateste asta
da ca sunteti amenintati pe platforme ca Facebook sau insta ducetiva la politie
da ca sunteti pe discord dati block si dezactivati cererile de prietenie politia nu se baga pe discord