| antoni112a a întrebat:

Am intrat pe un link si dintr-o data m-a redictionat spre un site unde imi scria ip-ul. Ce poate face cu ip-ul meu? ma poate gasi? Imi doresc sa nu fie vreun om ciudat

Răspuns Câştigător
| Adrianksy a răspuns:

Salut antoni112a

Hackeri amatori, in cel mai rau caz iti pot afla adresa unde locuiesti, numai un hacker la un mare nivel iti poate face mai multe doar cu adresa IP doar daca esti un om important unde nu cred ca este cazul, caci ei deja stiu toate ip-urile.Ai grija doar sa nu iti bagi datele personale pe orice site nesecurizat. happy

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depinde despre ce site e vorba.
Unele nu fac nici un rau, ip ul afisat acolo il vezi doar tu.

Altele iti pot fura intr-adevar IP-ul, insa nu se pot face chiar atat de multe cu el.
In principiu, va sti din ce oras esti.

Cel mai mult ar trebui sa ai grija cu site urile de filme online (si orice alt site unde apar reclamele precum pop-corn-ul),

si ce linkuri si aplicatii de tip exe (sau cu extensia bat, msi) deschizi in mail (primite de la orice persoana sau adresa necunoscuta in special).

| Mirel4412 a răspuns:

Pai trebuie sa fii de acum in colo foarte atent pe ce linkuri intrii. Pe ip iti vad locatia, mare lucru nu cred ca o sa-ti faca, poate sa te santajeze ca stiu ei unde stai tu si vin peste tinehappy

| InOrOut a răspuns:

Orice site iti vede ip-ul prin cookies. Stai relax ca nu se intampla nimic.