| MonaKoyori a întrebat:

Buna, am o intrebare, politia se amesteca cumva in certurile despre discord sau nu se baga? Deoarece o persoana vrea sa imi faca plangere penala degeaba ca cica o spamez eu cu mesaje cand el is face conturi si isi da el singur mesaje atata, sper ca politia nu are treaba.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Politia nu are nici o treaba cu certurile online!
Acea persoana poate sa faca o plangere ordinara (NU penala) la compania care patroneaza Discord si aia te pot bloca, ca altceva nu au ce-ti face.

Politia nu are de ce sa se bage in asemena programele online si nici sa faca linsite pe un site de copilasi si tineri. Pentru asta exista administratia site-ului discord, care va blocheaza pe amandoi si a terminat cu cearta pe forum!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția primește o sesizare, plângere în oricare caz în care poți dovedi că se produce o infracțiune care te afectează, chiar și dacă aceasta se produce pe Internet, de exemplu hărțuire sau fraudă. Dar în unele cazuri poziția poate declina că nu este de competența lor și îți indică să dai persoana în judecată. Dar și judecătorul îți va cere dovezi. Dar mai poți face o plângere la siturile respective să ia ele măsuri, pentru cumportament fraudulos.