| AlinaaRaluca a întrebat:

Am o prietena foarte buna care de prin decembrie a inceput sa vorbeasca cu tot felul de oameni pe internet. Ma rog, mai mari ca ea dar minori. Chiar a avut si o relatie cu hmmm vreo 3 dintre ei. Eu si inca o fata "ne-am certat" cu ea pe subiectul asta, pentru ca si-a dat si unele date personale unor tipi necunoscuti. Acum imi trimite poze cu convorbirile ei cu un baiat, unde zice ca e viata ei, sufletul ei, ca se iubesc mult, etc. Si cand eu si inca o tipa incercam sa ii spunem ca nu e bine sa intri in vorba cu alti necunoscuti ca nu se stie cine e in spatele telefonului, ea se incapataneaza si ne spune ca noi nu stim sa ne descurcam in viata, ca noi vorbim numai cu fete si nu stim sa ne facem prieteni noi. Inteleg ca deja e dusa rau, i-a intrat prosteala asta in cap. A ajuns sa trimita poze cu "sufletul" ei acelor baieti. Imi e teama pentru ea caci s-au intamplat n cazuri de viol sau alte chestii pentru ca niste naive au cazut in plasa unor pedofili. Cred ca parintii ei au aflat ca vorbea cu acesti indivizi, asa ca i-au interzis sa aiba Facebook, Instagram si alte retele de socializare. Dar acum si-a refacut un nou cont de insta si wapp, insa cred ca pe ascuns. Am intrebat-o daca a invatat ceva din pedeapsa asta si a confirmat. Apoi alta prietena de a mea(noastra) mi-a trimis poze cum ca s-a cuplat din nou cu unu. Ce pot sa ii fac sa isi scoata asta din cap? Sau deja i-a intrat golaneala in cap si nu se mai poate face nimic?

5 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna, Alina,

Ne pare rau ca priretena ta alege sa se implice in astfel de situatii de risc. Totodata, este de apreciat faptul ca vrei sa o ajuti.

In primul rand, credem ca este important sa-i explici ca persoanele pe care le intalneste online sau pe retelele sociale sunt, in fond, niste persoane necunoscute – in spatele unui profil s-ar putea ascunde oricine. De asemenea, oricat de mult ar comunica cu o persoana si oricat de prietenoasa sau deschisa i s-ar parea, nu putem stii sigur daca acea persoana spune adevarul, nu putem stii ce intentii are.

Explica-i prietenei tale ca este bine sa fie precauta atunci cand vorbeste cu persoane straine – sa nu dea date personale despre ea (adresa, scoala la care invata, poze), sa foloseasca butonul de Report/Block atunci cand cineva o deranjeaza si sa nu trimita sau posteze imagini in ipostaze indecente. Odata ce o poza sau o informatie este trimisa altcuiva sau postata pe Facebook, acel continut scapa de sub controlul nostru. Poza poate fi preluata si salvata pe computer, postata pe un alt website sau chiar modificata si, mai apoi, va fi mult mai greu de indepartat. De asemenea, o astfel de poza poate fi folosita pentru a o santaja sau ameninta pe prietena ta. Aminteste-i ca o informatie postata pe Internet este foarte greu de indepartat si ca o astfel de intamplare ii poate afecta ireversibil viitorul si poate avea efecte pe termen lung atat asupra carierei ei, cat si asupra vietii personale.

Daca mai ai intrebari, nelamuriri sau prietena ta intampina vreo problema, nu ezita sa ne scrii la ajutor@ oradenet.ro

| AlinaaRaluca explică (pentru Ora de net):

Multumesc foarte mult de sfaturi! Insa deja este prea tarziu. Ma oftica foarte mult ca e o persoana super de treaba pana cand aduce vorba de "prietenul ei" de pe net. Si-a dat numarul de telefon, poze cu decolteu dar nu isi da seama in ce se baga. La un moment dat mi-a zis ca a vorbit cu un tip care ma placea pe mine si mi-a zis ca vrea sa ma combine cu el si mi-a dat niste informatii care nu aveam de gand sa le spun cuiva necunoscut. Asta m-a deranjat foarte mult. Si tin minte ca baiatul care ma placea imi dadea mesaje pana cand l-am linistit cu un block. Am dat si eu de multi tipi "curiosi". Adica unul din ei m-a intrebat ce fac, si la un moment dat m-a intrebat de nr meu de telefon, ca vrea sa imi auda vocea, sa ne intalnim plus ca nici macar poze cu el nu avea. A fost si greseala mea ca m-am bagat in seama cu el. De atunci, cand mai primesc mesaje de la baieti pe care nu-i cunosc dau seen laughing si daca vad ca insista block direct. Unul ma intreba ce fac si daca ma deranjeaza si i-am zis scurt "Da, ma deranjezi" si de atunci nu a mai avut treaba cu mine. Si, revenind la prietena mea, sau fosta prietena, nici eu nu stiu, ori cate sfaturi i-as da, nu ma va asculta niciodata. I-am zis sa nu se expuna, sa nu-si dea date personale si a facut exact opusul. Doamne, si cand o vad cu statusuri de dragoste la poze imi vine sa-mi smulg parul din cap de nervi. Este si mai mica cu 1 an ca mine. Dar asta e, vorba ei "Fiecare face ce vrea cu viata ei"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Dragostea cu sila nu se poate. Tu ai incercat sa o convingi insa nu ii esti mama, tata, frate, sora. Daca ei nu au luat masuri drastice, cum ar fi sa ii ia telefonul, tu nu le poti lua.Ai facut tot ce ai putut, mai mult de atat nu poti. Las-o in pace, ignor-o, iar la momentul potrivit o sa isi dea singura seama de greseala. Daca vezi ca ea continua asa eu zic sa o lasi, deoarece vad ca tu nu esti genul ei. Sincer, nici mie nu imi place acest tip de om.

| SE3B a răspuns:

In momentul in care o sa ajunga acele poze postate public pe Facebook o sa isi dea seama ca e o prostuta. Pana atunci las-o sa-si faca de cap. O sa vina inapoi la tine cu regrete

| Elena567223 a răspuns:

Eu inteleg ca ti la prietena ta dar unii oameni nu se potolesc...
Las-o sa se dea singura cu capul de pereti pentru ca intr-un moment critic ai putea sa fi chiar tu implicata intr-o problema de a ei.
Si stii cum sun prieteniile de azi? False. Poate oricand sa dea si din datele tale personale la alte persoane.
Dar iti zic sa faci ceva... cat de cat distractiv dar si educativ. Fa-ti un cont fals si incearca sa vorbesti cu ea, spune-i ca esti un baiat. descarca poze de pe internet ca sa le pui la profil si fa-o sa se indragosteasca de tine si propune-i intr-o zi sa va intalniti... si la acea intalnire sa apari tu si sa-i spui tot adevarul si sa-i demonstrezi cat de usor poate minti lumea pe internet si daca asta va si sfarsitul prieteniei voastre poti sa te consolezi cu faptul ca macar tu ai incercat s-o ajuti sa-si dea seama ca persoanele cu care vorbeste pot fi oricand alt cineva decat cine spun ca sunt.
Mult succes!