| George0508 a întrebat:

Buna, am o problema, am fost la frizerie sa ma tund, acolo mi s-a făcut o farsa de către frizer și am fost filmat, aceasta filmare a arătat-o mai multor persoane, ce pot sa fac in privința asta?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Filmarea există undeva (posttă)? există o dovadă că frizerul te-a filmat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ilegal sa fii filmat fara acordul tau

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"E ilegal sa fii filmat fara acordul tau"

De fapt nu e deloc ilegal.

| George0508 explică (pentru Holiday):

Ce nu ti se pare ilegal când o persoana își bate joc de tine, iti denigrează imaginea pana la urma.

| Holiday a răspuns (pentru George0508):

Am spus ca nu este ilegal sa fii filmat. Ce nu intelegi?

| George0508 explică (pentru Holiday):

Adica eu pot sa fac misto de oricine și sa îl filmez fără ca cineva sa poate sa imi facă ceva?

| Holiday a răspuns (pentru George0508):

De fapt nu ai voie sa faci lucruri care sa lezeze fizic, emotional, etc, alte persoane. De filmat, le poti filma. Cazurile in care nu poti face asta sunt relativ putine si reglementate legal. In frizeria ta, sau cu acordul proprietarului, poti filma, nu e nici o problema, chiar daca in imagini apar si clienti, sau alte persoane. Asta cu "facutul misto" e relativa si trebuie demonstrat daca intr-adevar e asa. Explica macar in ce a constat farsa, ca poate esti doar tu crizat si de fapt e fix pix.

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

NU intelegem de unde ai scos-o?!?

cand de fapt, TU nu intelegi DREPTUL la intimitate
de ce crezi tu ca fetele sunt acoperite pe google street view?!?

nu stiu unde poti sa faci plangere, dar E ilegal
sper sa primesti un raspuns bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma intreb de ce oare i s-a "pus pata" tocmai pe tine frizerului pentru a te filma...

| 4ndr33y a răspuns:

Tu nu intelegi o chestie. In spatiile publice are oricine drept sa filmeze persoane, locuri, vehicule dar nu are voie sa faca imaginile publice si sa le impartaseasca cu persoane straine. E clar acum ce e legal si ce nu?
Poti sa ii faci reclamatie la politie pentru nerespectarea datelor personale, denigrare dar si la ANPC pentru experienta neplacuta ca si client.

| 3824060673 a răspuns:

Ce farsă?

| colosseum1337 a răspuns:

Daca ai fost filmat fara acordul tau, reclamatie la politie