| Georgicaaa123 a întrebat:

Am primit mesajul acesta si nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca e vreo teapa ceva. Deci mesajul e asa : " Numarul tau de celule a castigat 850.000 de lire sterline de la Apple/ iPhone Promo pentru verificare trimite cod : ****** la email :" emailul lor. Am trimis acel cod prim email si dupa mi-au raspuns si mai mi-au cerut date de ex. Adresa, nr de telefon, adica informatii personale.
Voi ce parere aveti?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca-i spam si sa nu trimiti nimic!
Ideea este ca asemenea mesaje se trimit cu intentia de a colecta datele personale si de le folosii in scopuri frauduloase.
Ar trebuiis a stii ca nimeni nu oferea nimic pe gratis, in lumea asta, cu atat mai mult cand vin cu oferte ireale de dolari, euro sau lire.
Multi s-au trezit executati judecatoreste ca nu au platit credite bancare sau cine stie ce datorii, cand habar nu aveau de ele, dar pentru ca au fost naivi sa-si trimita toate datele lor personale, acestor hackeri, au platit cu varf si indesat, ceea ce alti au cumparat folosindu-se denumele si datele lor personale.

| darrio2007 a răspuns:

Vrajeala. Nu te băga.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt țepe mari, nu da la nimeni datele tale personale.
Ei îți vor cere apoi bani.
Scrie pe Internet, în USA aceștia scot 1 milion pe zi de la fraieri cu bani. Sunt greu de prins apoi, căci se pot ascunde pe net.
Șterge imediat mesajul, nu discuta cu excroci căci numai rău pot să îți facă. Eu era să pățesc rău de tot dar am scăpat în ultimul moment.

| gabicoo a răspuns:

E țeapă 100%
Vor datele tale.
Nu le da nimic.

| Ronnix a răspuns:

NU continua, totul este o inselatorie.

| mastadont a răspuns:

E spam. Nu trimite adresa și nici alte date.
https://discussions.apple.com/thread/5852265

| ziftode a răspuns:

DAAAAAAAA, ai castigat la loto, FARA SA JOCI
sau iti face, cineva cadou un bulion de lire sterline, ca ii place de moaca ta, PE CARE NU A VAZUT-O NICIODATA

TU CE CREZI?!?

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS felicitocurili meli personale
DEJA LE-AI DARUIT ADRESA TA DE E-MAIL!

tine-o tot asa!

| Ora de net a răspuns:

Buna!

Atunci cand ceva pare sa fie prea bun ca sa fie adevarat, probabil e fals happy Mesajul pe care l-ai primit este o inselatorie care incearca sa obtina informatiile tale personale. Recomandarea noastra este sa nu raspunzi si sa stergi mesajul. Pe viitor, daca nu stii daca un mesaj e ceva real sau nu, verifica de la sursa (ex. ai primit un mesaj de la o companie de telefonie? mergi in magazinul lor si intreaba daca e o promotie reala) și consultă-te cu un adult de incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E fals, iti recomand sa ii ignori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pus-o, ce masina iti iei?

| debarasator63 a răspuns:

E teapa mare.

| Ghost01 a răspuns:

Teapa, pe ce ai primit mesaju asta?

| MRBratu a răspuns:

Nu,nu,nu!

| crstifornea8 a răspuns:

Țeapăăăă!