| Mariaionela09876 a întrebat:

Buna am și eu o problema cu o doamna în vârstă. Eu și încă 2 fete avem un prieten(amic ) comun de care doamna este obsedata. Aceasta doamna a falsificat poze cu convorbirile noastre cu acest băiat și le.a trimis prietenilor noștri. Întrebarile mele sun :
1. Cum a putut să falsifice acele conversatii?
2. Cum putem sa dovedim că sunt false?
3. Daca ne ducem la poliție are ce sa îi facă? Menționez că doamna este sărită de pe fix

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa te duci la Politiesa reclami, dar in ce temei?
Ti-a furat ceva?
Ti-a stricat relatia cu sotul?
De ce o poti acuza?
daca are poze, este clar ca de undeva le-a procurat, poate chiar de la baiatul ala, odata ce mesajele sunt doar intre voi fetele si baiatul ala.
daca nici tu si nici prietena ta nu i le-ai trimis doamnei respective, atunci baiatul le-a trimis si el a fost cel care a falsificat.
Ma repet: doaman respectiva NU avea cum intra in mosesia unor mesaje private intre voi doua si baiatul ala!

| mihai69 a răspuns:

1. Photoshop de ex.
2. Nu;
3. Nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Photoshop se vede cand editezi... Dar cu inspect element, cauti acel scris si il modifici in ce vrei tu... Nici ca se vede.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă vă sunt prieteni, vor crede în cuvântul vostru. Dacă nu vă sunt prieteni, nici nu ar trebui să vă străduiți să le dovediți contrariul.

| anonimg a răspuns:

DonnaAlba merită fundă: nimeni nu poate intra în posesia unor convorbiri în afară de poliție sau alte organe legislative.
Deci nici să falsifice o convorbire telefonică nu poate. Femeia aceasta minte daca spune că are dovezi ale unor convorbiri telefonice.
Politia te va ajuta doar dacă te simți amenințată. Dar în rest doar dacă o vei da în judecată pe această femeie pentru calomniere si mărturie mincinoasă poti sa rezolvi problema pe cale legală.
Dar eu zic să nu iti mai bati capul cu asa ceva.
Iar băiatul trebuie să aleagă doar una dintre voi, si sa refuze pe celelalte. Nu puteti trai toate cu el. Dacă el nu va alege, atunci e cazul să renunți la el.

| Ora de net a răspuns:

Buna Maria,

In functie de gravitatea situatiei poti apela la politie. Trimite-ne, te rugam, un mail la adresa ajutor@oradenet.ro si da-ne mai multe detalii despre situatie (varsta ta, cum ai intrat in contact cu aceasta persoana, ce inseamna mai exact „este obsedata", ce altceva a mai facut in afara falsificarii conversatiilor). In functie de acestea, vom putea sa iti oferim un raspuns complet.

| DonGiani a răspuns:

Nu cred ca are ce sa ii facă.

| Tuderlus a răspuns:

Pai pozele au fost falsificate foarte usor in ziua de azi exista o gramada de metode una dintre metode este Inspect element.
Solutia sa dovediti ca este falsa sa cautati conversatia cu baiatul acela cu femeia acea.
Nu cred ca are ce sa ii faca daca va duceti la politie.

| Elly63 a răspuns:

Creezi un cont cu acelaşi nume, iei cam toate detaliile, şi rogi pe cineva să răspundă în timp real sau îţi răspunzi tu, folosind două browser-e diferite sau în acelaşi browser ( unul în mod normal şi celălalt în private browsing ). Oricum, poliţia nu prea are ce să îi facă.