| Bota_Cosmin_1999 a întrebat:

Bună, astăzi m-am trezit ca îmi lipsește o suma de 1000 de lei de pe un card bancar la banca Transilvania și cred ca a fost folosit de o cunoștință pe site-uri de pariuri online, pot afla exact cine a folosit banii?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In extrasul de cont vezi exact unde s au dus

| Bota_Cosmin_1999 explică (pentru suntserios):

Și pot sa vad cine a inițiat plata?

| suntserios a răspuns (pentru Bota_Cosmin_1999):

Nu, cum ai putea cand a folosit un card online probabil?

| mgtow a răspuns:

Mergi la banca dar nu poti, pe spatele cardului trebuie sa ai un numar de contact sau online gasesti, suni si le spui ca cineva ti-a scos bani din contul bancar fara acordul tau e posibil sa ii primesti inapoi si sa-l prinda, pentru ca vad la ce ora si in ce local/zona a fost utilizat cardul. Faci o reclamatie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți vedea pe ce au fost cheltuiți, dar ei rezultă că au fost cheltuiți de tine.

| Bota_Cosmin_1999 explică (pentru sadrian46):

Și nu pot sa vad de cine?

| sadrian46 a răspuns (pentru Bota_Cosmin_1999):

Nu, căci cardul este un fel de ghișeu portabil. Dta în loc să stai de vorbă cu un funcționar al băncii la un ghișeu sau la un birou, cardul, emis pe numele tău te înlocuiește pe tine.
Ce scrie pe cardul tău? Numele tău. Astfel, când dta cu cardul în mână îl bagi într-un ATM sau într-un POS, prin card, softul robotul băncii te vede pe tine, operând ăn contul tău. Banca, contul tău care operează tranzacția, vede doar cardul, nu vede pe persoana care ține cardul în mână. Cardul nu se împrumută.

| Digikey a răspuns:

Extras de cont on line.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Ne pare rău să auzim despre această situație. Este foarte important să faci cât mai rapid demersuri pentru rezolvarea acestei probleme, deoarece datele tale de pe card sunt cunoscute și de altă persoană care îți poate cheltui și restul banilor aflați în cont, fără acordul tău.

Dacă deții o aplicație pe telefon de la bancă, în care este atașat cardul tău, există posibilitatea să vezi în Raportul tranzacțiilor, destinația banilor tăi. Dacă nu deții o astfel de aplicație, poți merge la bancă să ceri un extras de cont amănunțit în care vor apărea și informații despre cei 1000 de lei.

Pentru a te asigura că nu vei pierde și alți bani de pe acest card, îți recomandăm să le spui celor de la bancă ce s-a întâmplat și ei îți vor schimba cardul. Există și posibilitatea ca banca să declare acea tranzacție ca nefiind realizată de tine și în felul acesta să îți recuperezi banii.

Cel mai probabil, dacă îi contactezi pe cei de unde ai văzut în urma Extrasului de cont că ți-au fost folosiți banii, pot să te susțină, împreună cu banca, să dovediți că acel cont nu îți aparținea și să returneze suma respectivă.

Recomandarea noastră este să contactezi și să le prezinți această situație atât celor de la bancă cât și pe cei pe care îi identifici în Extrasul de cont (destinația unde au ajung cei 1000 de lei).

În viitor, pentru a evita astfel de situații, este important ca informațiile de pe cardul tău bancar să nu mai fie cunoscute de nimeni.

Sperăm că vei reuși să-ți recuperezi banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să afli cine a fost vezi în extras pe ce site au fost cheltuiți banii și contactezi serviciul clienți de pe acel site și le spui situația, dacă nu a plătit cu paypal datele cardului tău o să figureze în baza lor de date și poate îți spun cine i-a cheltuit. Pe site-urile de pariuri eu știu că te înscrii cu buletin, deci ei știu pe ce cont și cine a utilizat cardul.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu ti apare pe ce au fost cheltuiți?

| floreadan a răspuns:

Verifica tranzactiile cu un extras de cont.

| Bota_Cosmin_1999 explică (pentru floreadan):

Și dacă le verific pot vedea de la cine a plecat?
Cred ca a folosit un telefon mobil, nu vreau sa învinuesc pana nu știu ceva sigur