| Capriceru_Alexandra_1998 a întrebat:

Bună, cineva care se pricepe bine la calculatoare? In noaptea asta cineva a încercat să îmi spargă parola Facebook-ului, am adresa ip-ului sau, dar as vrea sa stiu şi cine este, multumesc

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa iti afle nimeni posesorul IP ului. Asta poate sa o faca doar operatorul de internet si asta doar la cerinta unei instante judecatoresti. Asa ca nu iti mai bate capul

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai intrare la SRI, problema e ca si rezolvata!

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Ma indoiesc ca SRI are baza de data cu toate adresele IP din tara, mai ales ca majoritatea sunt dinamice.

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Omul a zis: "am adresa ip-ului"

deci doar să-i bată la ușă mai trebuie

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Si crezi ca ajuta prea mult adresa IP? Daca atacatorul folosea VPN / proxy?

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Dacă SRI te vrea, nu scapi, ascultă-mă. Așa a zis și șmecherul ăla din Arad parcă și iaca, face pușcărie?

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Bine zis "daca te vrea".
Aproape nimanui nu ii pasa de parola la Facebook.
Am intalnit infractiuni mai grave in care politia nu putea/nu voia sa faca nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Like

| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Poate vindea droguri pe Facebook, cineva l-a raportat si Facebook acum are cateva sute de mii de angajati instruiti sa dea pe mana politiei.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, chiar nu se vede. Am raportat o postare pentru tentativa de suicid si auto-vatamare acum cateva luni. Am primit reply dupa o saptamana. Mesajul lor : "Sugerează faptul că cineva ar intenționa să-și facă rău acum? Dacă da, nu aștepta. Contactează autoritățile locale.". Asta dupa o saptamana.

Acum am impresia ca trimit asta instant, dar oricum, e ridicol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Eu am avut o postare despre droguri pe grup si dupa ce am raportat-o a disparut contul aluia si am primit notificare ca i l-au dezactivat.

| PainTech a răspuns:

Adresa IP nu este aleatoare, e organizata pe retele si subretele principale. Poti afla locatia atacatorului cu o precizie de cativa kilometri.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Alexandra,

Din pacate, nu poti afla cine este persoana care a incercat sa faca acest lucru. Sfatul nostru este sa iti setezi o parola sigura urmand sfaturile http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul si sa iti securizezi contul folosind un email alternativ si numarul de telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune two factor si ii va fi aproape imposibil.

| MagicOneT a răspuns:

Cine te-a speriat / pacalit? laughing

| asdf2kpower a răspuns:

Nu poți afla exact cine este. Poți afla o locație aproximativă (nu exactă) a acestuia folosind un IP Tracker (cel mai bun ar fi ăsta: https://www.iplocation.net/).

| Sandrapalme03 a răspuns:

O metodă simplă este: accesați acest site https://dnschecker.org/ip-location.php, introduceți IP-ul, veți obține locația IP din patru surse de date și fiecare va afișa locația pe hărți.
De fapt, toate site-urile de căutare IP utilizează date ale unor terți, nici sursa lor de date ale terților nu este garantată să fie 100% exactă. Datele greșite și routerele Wi-Fi mutate recent pot contribui, de asemenea, la inexactitatea datelor IP. Acest site dedicat informațiilor privind geolocalizarea IP a cerut furnizorilor de date IP despre exactitatea datelor IP la diferite niveluri. Ei estimează că țările sunt 95% -99% exacte, regiunile (statele) sunt 55% -80% exacte, iar orașele sunt exacte 50-75%.