| georgee1478 a întrebat:

Cineva de pe kik spune ca mi-a aflat adresa ip si ca va trimite un mal unei persoane din familie. Este posibil sa poata afla mailul unui membru al familiei? Mi-a aflat oare adresa ip? Daca da, ce alte date mai poate afla?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti inscris pe site-ul respevctiv, emailul tau are o ampreunta, care se cheama adresa de IP.
Da, se poate tracta adresa de IP si se poate afla locatia de unde se transmite si chiar afla casa sau propietarul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici cu ip ala nu are ce face, dapi sa iti mai afle si adresa de mail

Bula
| Bula a răspuns:

Adresa de IP se poate afla cand intrii pe un site sau daca trimiti un e-mail.
Adresele de e-mail ale altor persoane se poate afla mai greu, eventual daca apar in lista publica ai prietenilor tai de pe site-urile de socializare, daca si-au lasat datele vizibile.

Si da, in cazul lozincii "eu n-am nimic de ascuns", fara sa ai nici o masura de protectie, se pot afla foarte multe informatii atat despre tine, cat si despre relatiile tale si datele lor personale, neprotejate corespunzator.

| Ora de net a răspuns:

Buna, George,

Daca o persoana iti afla adresa IP atunci poate afla tara si orasul tau si furnizorul de internet. Mai mult de atat nu poate face, cu siguranta nu poate afla prin adresa IP emailul unei persoane din familie.

Daca aceasta persoana te hartuieste, te sfatuim sa nu-i mai raspunzi la mesaje si sa-i dai Report/Block.

| SkandallKamataru a răspuns:

N-are cum sa ti-o afle, si chiar daca ti-o afla, nu avea ce sa faca cu ea, poate doar sa te floodeze.
Daca ai ip dynamic, scoti routerul din priza si il bagi iar, apoi ti se va schimba adresa ip.
Nu are cum sa le afle lor e-mailul doar dintr-un simplu ip, iar daca e de aflat, ti-l va afla doar tie.
Si nu, nu are cum sa-ti acceseze e-mailul, doar n-o fii vreun furnizor de retea...happy
Tipul a spus asa doar ca da te sperie.